Niosą pomoc tym, którzy potrzebują naszego wsparcia. Jubileusz DPS i ŚDS w Bochni
2022-11-03

Osoby w podeszłym wieku, przewlekle chore i niepełnosprawne potrzebują specjalistycznej pomocy. Nad ich zdrowiem czuwają m.in. lekarze, rehabilitanci, instruktorzy, asystenci, terapeuci, psychologowie, pracownicy socjalni i pielęgniarki. Miejsca, które zapewniają im odpowiednie warunki wsparcia, rozwoju i aktywizacji, muszą być do tego doskonale przystosowane. To przestrzeń gwarantująca spokój, komfort i bezpieczeństwo. Takimi miejscami są bocheńskie placówki Dom Pomocy Społecznej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy.

DPS w Bochni obchodzi 30-lecie swojej działalności. Funkcjonujący obok ŚDS świętuje natomiast 25-lecie powstania. W spotkaniu jubileuszowym uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wydarzenie było okazją do wręczenia przyznanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę 15 Medali za Długoletnią Służbę, w tym 8 Złotych. Odznaczenia te zostały przyznane pracownikom bocheńskiego Domu Pomocy Społecznej za wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

– Podopieczni DPS i ŚDS w Bochni są objęci najlepszą możliwą opieką. Empatia, zrozumienie i szacunek, którymi charakteryzuje się sztab osób codziennie dbających o ich zdrowie, sprawiają, że Mieszkańcy mogą się tuta czuć bezpiecznie. Pracownicy placówek świadczących usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne pełnią trudną, ale bardzo ważną i z pewnością dającą ogromne poczucie spełnienia misję. Przekazuję wyrazy uznania dla Dyrekcji i Pracowników za pełną oddania i poświęcenia służbę w wypełnianiu misji niesienia pomocy tym, którzy potrzebują naszego wsparcia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Obecnie w bocheńskim DPS mieszka 79 osób w podeszłym wieku oraz 67 osób przewlekle chorych psychicznie.
ŚDS w Bochni liczy obecnie 27 uczestników, w tym 8 miejsc zostało uruchomionych w ramach programu „Za życiem”.


- W Małopolsce działa aktualnie 91 Domów Pomocy Społecznej. W placówkach przebywa ok. 7,9 tys. osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Okres epidemii nie był łatwy dla DPS-ów. Przypomnijmy, że to właśnie w DPS-ie w Bochni odnotowane zostały pierwsze zakażenia w tego typu placówkach w Małopolsce. To z pewnością nie był łatwy czas dla całego Domu oraz osób, które tu przebywają. Dzięki szczepieniom udało się zminimalizować ryzyko. Regularnie też przekazywane są środki rządowe na odpowiednie zabezpieczenie tych placówek. Do małopolskich DPS-ów w marcu trafiło kolejne dofinansowanie w wysokości 5,3 mln zł, przyznane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Niemal 2 mln zł przekazaliśmy w sierpniu. To dofinansowanie m.in. na zakup środków ochrony osobistej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia czy na zapewnienie kadry pracowniczej. Niedawno też kwota prawie 1,2 mln zł ze środków rządowych, w formie dotacji, została przyznana dla środowiskowych domów samopomocy w Małopolsce – przypomina wojewoda Kmita.

AH0A7106AH0A6769AH0A7158AH0A6739AH0A6787AH0A6841AH0A7196AH0A6859AH0A6874AH0A6690AH0A7005AH0A6731AH0A6702AH0A7344
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj