Pokoloruj przyszłość na 5. Kredkobranie Anno Domini 2022 na finiszu
2022-10-19

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to czas wytężonych przygotowań do nowych wyzwań edukacyjnych. Zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum akcja Kredkobranie od 2018 roku zwraca w tym szczególnym czasie naszą uwagę na młodych Kresowian. To właśnie im dedykowana jest ogólnopolska zbiórka przyborów szkolnych i materiałów plastycznych.

O tym, jak przebiegała akcja w tym roku, opowiedzieli podczas briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz koordynator akcji, prezes zarządu Fundacji Ignatianum Tomasz Konturek.

5. edycja Kredkobrania

Tegoroczna edycja Kredkobrania jest jubileuszowa. Zbiórka darów odbywa się po raz piąty. W tym roku towarzyszy jej hasło „Pokoloruj przyszłość na 5”. Przypomina ono o tym, jak ogromny wpływ na przyszłość najmłodszych Polaków mieszkających na Kresach ma edukacja.

- 300 tysięcy darów o łącznej szacowanej wartości ponad dwóch milionów złotych. Blisko trzy tysiące Rodaków objętych pomocą. To namacalny wymiar dobra na przestrzeni ostatnich lat. Dzięki tegorocznej akcji dokładamy do niego kolejne uśmiechy tych, którzy wkrótce zostaną obdarowani. A jak już oszacowano, zebranych artykułów jest naprawdę sporo, bo około 60 tys. sztuk kompletów i opakowań różnych przyborów szkolnych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Ambasadorowie polskości

Zebrane dary trafią do najmłodszych Polaków mieszkających na Kresach oraz do polskich placówek edukacyjnych na Litwie i Ukrainie.

- Miła atmosfera w polskich szkołach na Kresach to zasługa wykwalifikowanej kadry, która dba o rozwój dzieci i młodzieży, ale też o ich naukę języka polskiego, polskiej kultury i tradycji. Poprzez Kredkobranie chcemy, aby dzieci i młodzież miała zapewnione wyprawki szkolne składające się z podstawowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Nowe rzeczy dodają im większej chęci do nauki, ale też wywołują uśmiech na twarzy. Ci młodzi ludzie to nasi ambasadorowie polskości na Kresach i opiekunowie polskich miejsc pamięci tak jak ich rodzice i dziadkowie. Musimy o nich dbać, aby niejako spłacić dług wdzięczności – mówi prezes Fundacji Ignatianum oraz koordynator i pomysłodawca Kredkobrania Tomasz Konturek.

Dar, który łączy

Do 7 października, do siedziby Fundacji Ignatianum spływały zebrane dary. 60 tys. sztuk kompletów i opakowań m.in. kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych przekazali indywidualni darczyńcy oraz placówki edukacyjne i instytucje. Z całej Polski w akcję włączyło się około 300 szkół i przedszkoli.

Materiały zbieraliśmy także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Wspierały nas w tym jednostki administracji zespolonej i niezespolonej, które szeroko odpowiedziały na apel wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

- Polskość ma się we krwi. Patriotyzm człowiek niesie ze sobą bez względu na to, gdzie przebywa. Pamiętają o tym właśnie nasi Rodacy mieszkający na Kresach, którzy kultywują i podtrzymują pamięć o polskiej tradycji i historii. Poprzez włączenie się w Kredkobranie okazujemy im naszą troskę, przypominając o tym, co nas łączy. Solidarność i odpowiedzialność społeczna ma w tym roku szczególne znaczenie. Trwająca wojna w Ukrainie zmieniła oblicze Europy, a wielu pozbawiła rodzinnego domu i możliwości chociażby edukacji. Skutki konfliktu zbrojnego odczuwamy wszyscy. Jak pokazali darczyńcy, nie przeszkodziły one jednak w niesieniu radości drugiemu człowiekowi – mówi wojewoda Kmita.

- Cieszymy się ze wszystkich przekazanych darów do naszego magazynu. Za każdym darem stoi konkretny młody człowiek, który dał coś od siebie swojemu rówieśnikowi, a przy tym angażuje się w działalność wolontaryjną. Otrzymaliśmy sporą paczkę z jednej z warszawskich szkół, do której troje uczniów dołączyło list, w którym napisali, że z własnych oszczędności i przy poparciu rodziców dołączyli do Kredkobrania. To nas, jako organizatorów, bardzo cieszy – dodaje prezes Tomasz Konturek.

Duch wolontariatu

- Serdecznie dziękuję Fundacji Ignatianum za kolejny rok z Kredkobraniem. Wspólnota wolontariuszy, którzy zgromadzeni są wokół tej idei, to piękny przykład działalności społecznej - zaangażowanej, nastawionej na drugiego człowieka, zakorzenionej w wartościach. Jestem pod wrażeniem wszelkich logistycznych operacji, które są wykonywane każdorazowo zarówno na etapie zbiórki, jak i dystrybucji darów. Wszystko w imię pięknego celu. Kredkobranie to dar serca. Dziękuję wszystkim darczyńcom oraz wolontariuszom, dzięki którym po raz kolejny możemy wysłać na Kresy naszym Rodakom tę symboliczną wiadomość, że o nich pamiętamy i chcemy ich wspierać – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Czas na przekazanie darów

Pierwszy transport już wkrótce. W drugim tygodniu listopada wolontariusze udadzą się na Litwę, gdzie odwiedzą polskie szkoły w rejonie solecznickim i święciańskim. W planach jest również wizyta w rejonie wileńskim.

Akcję można nadal wspierać finansowo poprzez wpłaty na konto Fundacji Ignatianum: 58 1750 0012 0000 0000 3880 7595 z dopiskiem „Kredkobranie” lub poprzez portal https://zrzutka.pl/6dumzy. Zebrane fundusze przeznaczane są właśnie na transport darów na Kresy oraz pokrycie kosztów logistycznych.

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją sprawowali m.in. Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, ks. abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, Barbara Nowak – małopolska kurator oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ – prof. AIK, rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.


Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022 Kredkobranie_2022
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj