Wojewoda w Radiu Kraków: polski rząd wspiera obywateli
2022-10-17

- Nie będzie przymusu, żeby samorządy uruchamiały składy węgla. Będziemy o to prosili samorządowców. Jeśli chcą w tym szczególnie trudnym momencie wesprzeć swoich mieszkańców, to będą mogły takie składy uruchomić. Tutaj będą dwie ścieżki. Jedna ścieżka to samemu, jeśli dysponują takim potencjałem. I tu rzeczywiście maksymalna kwota za tonę węgla będzie wynosiła w sprzedaży dwa tysiące złotych już dla odbiorcy. Ewentualnie będą mogły podpisać porozumienie ze składem, który np. jest prowadzony na terenie gminy. I tutaj maksymalna kwota będzie wynosiła dwa tysiące dwieście złotych – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w porannym programie na antenie Radia Kraków.

Podczas rozmowy z redaktorem Jackiem Bańką przedstawiciel rządu w terenie przybliżał szczegóły kolejnych rozwiązań przygotowanych przez polski rząd, aby zabezpieczyć proces dostarczania ciepła do domów wszystkich Polaków.

- Mamy ekstraordynaryjną sytuację związaną z kryzysem wywołanym przez wojnę Putina w Ukrainie. Będę apelował do wszystkich i będę prosił każdego, ale jeśli samorządowiec uzna, że w wyniku jego działań politycznych nie będzie chciał się włączyć (w dystrybucję), to państwo nie nakaże. (…) to jest wsparcie mieszkańców, wsparcie obywateli, którzy w związku z kryzysem energetycznym wywołanym przez Putina znajdą się w bardzo trudnej sytuacji – tłumaczył wojewoda Kmita.

Rozmawiano także m.in. o kolejnym naborze wniosków na dofinansowanie dla samorządów w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

- Maksymalna kwota dofinansowania do wozokilometra to jest 3 zł po stronie rządu. Samorząd musi zapewnić 10%, przy czym dodatkowe dochody są po stronie przewoźnika. (…) Generalnie uważamy, że te połączenia są niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców. Widzą to także samorządy. Najwięcej wniosków w ubiegłych latach składał samorząd województwa małopolskiego i tutaj dziękuję panu marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu za bardzo dobrą współpracę, ale składały także gminy. (…) Zachęcam wszystkie samorządy. Wnioski można składać od dziś do 4 listopada. W 2019 r. łącznie zostało uruchomionych 40 linii autobusowych, a już dwa lata później tych linii autobusowych było 167. A więc w ciągu dwóch lat czterokrotny wzrost. Myślę, że tak będzie i tym razem – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: http://podcasty.radiokrakow.pl/



Foto: Radio Kraków 


20220708Radio_Kraków_wojewoda_ŁK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj