Modlitwę o wstawiennictwo świętego Floriana – męczennika dało się dziś słyszeć w krakowskich Łagiewnikach. Przybyli tam strażacy z całego województwa. Wśród pielgrzymów byli sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Edward Siarka, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie st. bryg. Piotr Filipek.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach było celem XXI Pielgrzymki Strażaków Województwa Małopolskiego. Pielgrzymce przewodniczył ks. prałat Grzegorz Szewczyk, kapelan strażaków archidiecezji krakowskiej.
– „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Ta strażacka dewiza stanowi priorytetowy cel Waszego działania. Pełnicie ważną, szlachetną, a zarazem niezwykle trudną misję. Ogromne zaangażowanie i poświęcenie dostrzegam każdego dnia. Jestem wdzięczny za Waszą sumienną służbę i gotowość do podejmowania częstokroć ponadstandardowych działań wobec wyzwań, jakie przed nami stawia rzeczywistość. Pełne oddania wsparcie w walce z epidemią koronawirusa, pomoc udzielana uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed wojenną zawieruchą — to wymowne i tylko wybrane przykłady potwierdzające, że zawsze można na Was liczyć. Serdecznie za to wszystko dziękuję! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– W tym szczególnym dniu, dwudziestej pierwszej już strażackiej pielgrzymki do Sanktuarium w Łagiewnikach, życzę, aby święty Florian nieustająco miał w swojej opiece wszystkich Państwa – Druhów i Strażaków! Oby zawsze było tyle powrotów z akcji, ile wyjazdów, choć w ostatnim czasie niestety przekonaliśmy się, z jakim realnym ryzykiem wiąże się Wasza służba – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Skala tej służby jest ogromna. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 roku w całej Polsce odnotowano prawie 580 tysięcy zdarzeń, w których działania podjęły jednostki ochrony przeciwpożarowej. W samym województwie małopolskim było takich zdarzeń ponad 50 tysięcy, w tym m.in. ponad 7,3 tys. pożarów i ponad 38,4 tys. miejscowych zagrożeń (takich jak silnych wiatrów czy opadów atmosferycznych).