Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w praktyce – wsparcie dla placówek oświatowych w Szczucinie i Łąkcie Górnej
2022-10-10

Rządowe wsparcie kierowane jest m.in. na inwestycje oświatowe. Dzięki niemu możliwe są remonty, rozbudowy czy budowy nowych obiektów, w których dzieci i młodzież mogą się kształcić i rozwijać. Takimi przykładami są małopolskie miejscowości Szczucin i Łąkta Górna, gdzie dziś odbyło się symboliczne wbicie łopaty pod budowę nowych budynków przedszkola oraz łącznika w szkole podstawowej. W uroczystościach wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Najpierw wicewojewoda Ryszard Pagacz odwiedził Szczucin w powiecie dąbrowskim, gdzie właśnie rozpoczyna się budowa nowego publicznego przedszkola 8-oddziałowego z dwoma oddziałami żłobka. Stary budynek obecnego przedszkola po odbiorze nowego zostanie wyburzony. Na zrealizowanie tej inwestycji gmina otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości niemal 13,5 mln zł. Przewidywany koszt całkowity budowy obiektu wynosi około 17 mln zł.

Następnie wicewojewoda Ryszard Pagacz udał się do Łąkty Górnej w powiecie bocheńskim, gdzie również dokonał symbolicznego wbicia łopaty, tym razem pod rozbudowę tamtejszej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Obecna była także poseł Józefa Szczurek-Żelazko. Projektowany nowy budynek ma pełnić rolę łącznika pomiędzy istniejącymi, osobnymi budynkami szkoły. Zakończenie prac przewidziano na 2024 r. W tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych gmina Żegocina otrzymała na tę inwestycję 6 mln zł. Nie są to jednak jedyne środki rządowe, jakie samorząd pozyskał na rozbudowę szkoły – w drugim naborze Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminie została przyznana kwota 1 650 000 zł.

– Wychowanie młodego pokolenia jest niezwykle ważnym i trudnym zadaniem. Potrzebne są do tego również odpowiednie warunki. Dzięki wsparciu z Rządowego Programu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych małopolskie placówki oświatowe mają szansę się rozwijać i zapewnić dzieciom odpowiedni poziom edukacji. W Szczucinie już niedługo powstanie nowy budynek przedszkola, a Szkoła Podstawowa w Łąkcie Górnej powiększy się o łącznik między istniejącymi budynkami. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego wspiera edukację, bo od edukacji zależy przyszłość naszego kraju – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Po południu wicewojewoda Ryszard Pagacz uczestniczył także w spotkaniu autorskim z Romanem Głowackim, autorem książki „Stanisław Mierzwa Patron Szkoły Podstawowej w Biskupicach Radłowskich”. Tuż przed tym wydarzeniem złożył także kwiaty oraz znicz pamięci na grobie Stanisława Mierzwy na cmentarzu w Wierzchosławicach.

Szczucin Szczucin Łąkta Górna Łąkta Górna Łąkta Górna Biskupice Radłowskie Biskupice Radłowskie Biskupice Radłowskie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj