Bohaterowie z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
2022-10-10

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie gościło dzisiaj wyjątkowych bohaterów. Wszystko za sprawą obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego. W uroczystości przygotowanej przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli także wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, dyrektor KPR dr n. med. Małgorzata Popławska oraz dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz.

- Można by powiedzieć, że Muzeum, w którym się znajdujemy, jest dzisiaj najbezpieczniejszym miejscem w Małopolsce. To Państwo: lekarze, ratownicy, pielęgniarze – niesiecie bowiem każdego dnia pomoc medyczną wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. To dzięki Waszej pracy, zaangażowaniu i poświęceniu czujemy się bezpiecznie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas uroczystości, wojewoda przekazał pracownikom Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego odznaczenia państwowe nadane postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medale za Długoletnią Służbę przyznane zostały za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Złote Medale odebrało 10 osób, Srebrne – 5, Brązowe – 5 osób.

Dzisiejsza uroczystość była także okazją do udekorowania pięciu osób, które wyróżnione zostały odznakami honorowymi „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia”. Jest to szczególne wyróżnienie nadawane osobom fizycznym w uznaniu ich osiągnięć m.in. w zakresie ochrony zdrowia ludności, poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych, profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej, wybitnych osiągnięć i nienagannej pracy w resorcie zdrowia. Odznaka jest jednostopniowa, nadawana przez ministra właściwego do spraw zdrowia.  

- Krakowskie Pogotowie Ratunkowe stanowi ważne ogniwo w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. Dzisiejsze wyróżnienia to symboliczne podziękowanie za sumienność, profesjonalizm i zaangażowanie wykazywane podczas wykonywania codziennych zadań. Tylko we wrześniu wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego było 7726. W ciągu doby jest takich wyjazdów nawet między 200 a 250. Średnio miesięcznie w skali całego województwa to około 20 tys. wyjazdów wszystkich ZRM-ów. W Małopolsce mamy ponad 1,3 tys. ratowników medycznych, za których służbę pragnę już dziś serdecznie podziękować i przekazać najserdeczniejsze życzenia z okazji Święta Ratownictwa Medycznego – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

W województwie małopolskim każdej doby, w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dyżuruje 135 Zespołów Ratownictwa Medycznego. 37 z nich to zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Działają one na terenie Krakowa, jego okolic, a także w powiecie olkuskim. Łącznie w czterech powiatach rozlokowane są 22 miejsca ich stacjonowania. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe do dyspozycji posiada 31 zespołów podstawowych oraz 6 specjalistycznych.

Święto Ratownictwa Medycznego obchodzimy 13 października. Zostało ono powołane w 2006 roku ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym.


Źródło: https://kpr.med.pl/artykul/51,zespoly-wyjazdowe

AH0A0672AH0A0527AH0A0530AH0A0636AH0A0647AH0A0732AH0A0658AH0A0702AH0A0707AH0A0822AH0A0868AH0A0974AH0A0874
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj