Najszybszy komputer w Polsce uruchomiony w AGH
2022-10-04

Jest najszybszym komputerem w Polsce. Ma poszerzyć zakres prowadzonych prac badawczych. Da możliwość podejmowania zaawansowanych symulacji i analiz oraz zwiększy zakres przetwarzania danych z laboratoriów z całego świata. Superkomputer Athena, bo o nim mowa, został uruchomiony podczas inauguracji roku akademickiego 2022/2023 w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników tego wydarzenia. Słowa szefa rządu odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W uroczystości udział wzięli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierz Bernacki oraz rektor uczelni prof. dr hab. inż. Jerzy Lis. Obecny był także ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

– Otwarcie nowego roku akademickiego to wyjątkowe święto. To czas, kiedy społeczność uczelni, z nadzieją towarzyszącą planom na nadchodzące miesiące, uroczyście przystępuje do pracy. To początek nowego rozdziału w życiu świeżo upieczonych studentów, ale i kolejnego rozdziału historii całej akademickiego wspólnoty. W tym szczególnym dniu, wszystkim zebranym, a także całej uczelnianej społeczności, pragnę przekazać wyrazy szacunku i uznania oraz zapewnić o mojej pamięci – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Rozpoczynający się rok akademicki 2022/2023 jest rokiem wyjątkowym dla polskiej nauki. Przede wszystkim ze względu na przypadającą 19 lutego 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma i matematyka, ekonomisty i filozofa, doktora prawa kanonicznego, urzędnika i dyplomaty – prawdziwego człowieka renesansu. Ten wyjątkowy jubileusz stał się głównym powodem do ustanowienia roku 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Dla nas zaś stał się impulsem do zintensyfikowania działań, które wspierają i wzmacniają polską naukę. Dlatego też powstała Akademia Kopernikańska, której zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności i rozpoznawalności badań naukowych i budowy dobrego wizerunku polskiej nauki w świecie – przekazał minister Przemysław Czarnek.

Uroczystości w AGH poprzedziła msza święta w Kolegiacie św. Anny. Po nabożeństwie z kampusu wyruszył pochód, w którym przemaszerowali: władze rektorskie, członkowie Senatu, pracownicy i studenci. Uroczysty orszak przeszedł do gmachu głównego, gdzie uczestnicy inauguracji wysłuchali „Gaude Mater Polonia” w wykonaniu chóru Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”. Później odbyła się immatrykulacja studentów I roku oraz wykład inaugurujący prof. Tadeusza Słomki pt. „Profesor Walery Goetel – prekursor zrównoważonego rozwoju”.


Najszybszy komputer w Polsce

– Tegorocznej inauguracji Roku Akademickiego towarzyszy wyjątkowe wydarzenie – uroczyście uruchomiony zostanie superkomputer Athena – najszybszy komputer w Polsce. Jego zasoby obliczeniowe dają zupełnie nowe możliwości w zakresie prowadzonych prac badawczych. Zwiększając możliwości przetwarzania danych, pozwalają na sprawniejsze tworzenie zaawansowanych symulacji i analiz oraz stosowanie metod sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego w nadaniach z zakresu wielu dziedzin. Otwiera to przed Państwem nie tylko nowe perspektywy naukowe, ale i możliwości tworzenia nowatorskich rozwiązań, które, jestem o tym przekonany, w niedalekiej przyszłości mogą znaleźć innowacyjne zastosowanie w naszym codziennym życiu i gospodarce. Trudno wyobrazić sobie bardziej optymistyczne i inspirujące otwarcie nowego Roku Akademickiego, niż to, któremu towarzyszy otwarcie tak szerokich perspektyw – dodał Prezes Rady Ministrów.

Po raz pierwszy w historii na liście najszybszych superkomputerów świata TOP500 znalazły się jednocześnie 3 superkomputery z jednego polskiego centrum obliczeniowego. Są to działające w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH: Athena, Ares i Prometheus. Athena jest obecnie najszybszym superkomputerem w Polsce i zajmuje 105 pozycję w zestawieniu. Ponadto trzy superkomputery Cyfronetu znalazły się na liście Green500 – najbardziej ekologicznych superkomputerów, w tym Athena na pozycji 9.

Athena osiąga teoretyczną moc obliczeniową ponad 7,7 PetaFlopsów, co sprawia, że jest to obecnie najszybszy superkomputer w Polsce. Zainstalowany w 2021 r. w Cyfronecie AGH system ma dostarczyć polskiemu środowisku naukowemu i gospodarce najnowocześniejsze zasoby obliczeniowe.

Bezpośrednim spodziewanym efektem prowadzonych prac będą artykuły i opracowania naukowe, patenty, a w dalszej perspektywie nowatorskie rozwiązania, które mogą być podstawą dla powstawania nowych rozwiązań w gospodarce.

Tego typu infrastruktura wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników superkomputerów Cyfronetu AGH, którzy wykorzystują infrastrukturę obliczeniową zarówno do wykonywania standardowych wysokowydajnych symulacji naukowych, jak i do aplikowania metod sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w badaniach z zakresu medycyny, farmakologii, biologii, chemii, fizyki oraz wielu innych dziedzin nauki.

- Kraków – miasto nauki – po raz kolejny pokazało swój potencjał! To niezwykle istotne, że ten superkomputer usprawni różnego rodzaju procesy, a wyniki jego prac będą wykorzystywane w gospodarce czy medycynie. To wielkie osiągnięcie, wpisane w ideę wiedzy, która w swych wszystkich wymiarach służy człowiekowi; wiedzy, która poprzedzona jest stawianiem odważnych pytań; wiedzy, która oznacza stałe dążenie do poszerzenia horyzontów. Życzę, aby tutaj – w Akademii Górniczo-Hutniczej – takich odważnych pytań, prowadzących do wielkich osiągnięć, nie brakowało
– dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Kiedy talent spotyka wiedzę

– Wspólnota akademicka ma dla wspólnoty narodowej znaczenie szczególne. Absolwenci uczelni wyższych co roku powiększają grono specjalistów, z czasem zyskując pozycje ekspertów i liderów w różnych obszarach naszego życia. By jednak było to możliwe, ich talenty, zapał i energia spotkać się muszą z wiedzą i dorobkiem tych, którzy w swych dziedzinach osiągnęli mistrzostwo. Jakość i ciągłość tej pracy, jej efekty budują przyszłość naszej Ojczyzny. Dlatego całej wspólnocie Akademii Górniczo-Hutniczej życzę, by rozpoczynający się rok akademicki 2022/2023 pozwolił Państwu, wreszcie bez żadnych utrudnień, skupić się na wyzwaniach merytorycznych i zrealizować nawet najbardziej ambitne plany. Mam nadzieję, że nadchodzące miesiące przyniosą Wam radość ze wspólnej pracy oraz satysfakcję z osiągniętych rezultatów – przekazał premier Mateusz Morawiecki.


„Uniwersytet Przyszłości”

Do pracowników, doktorantów, studentów, pracowników emerytowanych i przyjaciół AGH zwrócił się także rektor uczelni prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.

– Od początku kadencji realizujemy program pod hasłem „Nasza AGH – Uniwersytet Przyszłości”. Jako uniwersytet realizujemy przede wszystkim misję kształcenia, czyli przekazywania wiedzy nowym pokoleniom. W gospodarce opartej na technologii i innowacji pierwszoplanową rolę odgrywa wiedza praktyczna, technologiczna, organizacyjna, ale także społeczna. Stają się one podstawą rozwoju innowacyjności i konkurencyjności gospodarki. Młodemu człowiekowi, który opuszcza nasze mury, chcemy przekazywać nie tylko wiedzę zawodową, lecz także wszelkie umiejętności i cechy pozwalające na aktywne kreowanie rozwoju naszego kraju i świata. (…) Życzę Państwu, wszystkim członkom naszej społeczności akademickiej, aby nadchodzący rok był pomyślny i przyniósł jeszcze więcej sukcesów, zarówno zawodowych, jak i osobistych. Tradycyjne Szczęść Boże na kolejny rok! – zakończył prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.

Źródło: https://www.agh.edu.pl/aktualnosci/info/trzy-superkomputery-z-ack-cyfronet-agh-na-liscie-top500/

20221004 Komputer Athena 20221004 Komputer Athena 20221004 Komputer Athena 20221004 Komputer Athena 20221004 Komputer Athena 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja 20221004 AGH inauguracja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj