Pierwsze wyniki badań terenu wokół zapadliska w Trzebini
2022-10-04

W Trzebini odbyło się dziś spotkanie dotyczące pierwszych wyników badań terenu wokół zapadliska, które powstało na cmentarzu parafialnym przy ul. Jana Pawła II w Trzebini. Badania te są prowadzone na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. – następcy prawnego KWK „Siersza”. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Badania gruntu przy użyciu georadaru rozpoczęły się 22 września. Objęły zasięgiem m.in. teren cmentarza parafialnego przy ul. Jana Pawła II, ROD „Gaj” w Trzebini i okoliczne ulice, teren osiedla Gaj.

Jak poinformowali na spotkaniu przedstawiciele SRK, wyniki dotychczasowych badań nie wykazały, aby pod terenem cmentarza istniała tzw. „totalna pustka”. Nie jest jednak wykluczone, że występują punktowe deformacje nieciągłe. Aby to ocenić, konieczne jest kontynuowanie badań specjalistycznych, w oparciu o odwierty. Takie badania będą prowadzone od jutra przez najbliższe dwa tygodnie, pod kierunkiem zespołu ekspertów z AGH. Na podstawie wyników będzie można ocenić możliwość otwarcia cmentarza.

Komunikaty w tej sprawie mają wydać SRK oraz proboszcz parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy.

Cmentarz pozostaje w dalszym ciągu zabezpieczony, indywidualne decyzje dotyczące ograniczonego wejścia na jego teren może wydać jego administrator. SRK zaznaczyła, że po 2 tygodniach będzie kolejne spotkanie i ustalony zostanie dalszy tok postępowania.

Dalej prowadzone są badania terenów w pobliżu cmentarza, tzn. wykonywane są tam odwierty kierunkowe.

- Oczekuję od Spółki podejmowania dalszych działań zmierzających do zapewnienia pełnego bezpieczeństwa Mieszkańców Trzebini oraz dobrej współpracy z samorządem Trzebini. Badania muszą być wykonywane możliwie szybko, aby ocenić stan gruntu i podjąć stosowne prace zabezpieczające – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.  


20221004_Trzebinia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj