Ostatnie pożegnanie śp. Mieczysława Gila
2022-10-03

- „Człowiek nie jest sam, żyje z drugimi, przez drugich, dla drugich. Cała ludzka egzystencja ma właściwy sobie wymiar wspólnotowy – i wymiar społeczny” – mówił ojciec święty Jan Paweł II. Ten wymiar wspólnotowy sprawia, że w sposób szczególny odczuwana jest także strata, gdy ktoś odchodzi. Taka przykra wiadomość obiegła społeczność Krakowa i Małopolski w ubiegłym tygodniu. Informacja o śmierci Mieczysława Gila dotknęła wielu – tych, którzy znali go osobiście, i tych, dla których był ikoną wolności i pracy na rzecz drugiego człowieka. 7 października po raz ostatni pójdziemy wspólną drogą ze śp. Mieczysławem Gilem. Uroczystości pogrzebowe będą miały charakter państwowy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości rozpoczną się w samo południe 7 października mszą świętą, w kościele Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 w Krakowie.

Następnie kondukt żałobny przejdzie ulicą Rakowicką na cmentarz Rakowicki, gdzie w Alei Zasłużonych złożone zostaną doczesne szczątki śp. Mieczysława Gila.

W uznaniu zasług śp. Mieczysława Gila wojewoda małopolski Łukasz Kmita wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o nadanie pośmiertnie wysokiego odznaczenia państwowego.


***

Śp. Mieczysław Gil był zasłużonym działaczem NSZZ „Solidarność”, a także organizatorem antykomunistycznego oporu w Hucie im. Lenina. Angażował się także w obrady Okrągłego Stołu, a Małopolanom służył wypełniając powierzony mandat Senatora i Posła na Sejm RP. Całym swoim życiem pozostawał oddany swojej małej Ojczyźnie. Bliskie jego sercu pozostawały sprawy zarówno Nowej Huty, z którą był szczególnie związany, jak i Krakowa oraz całej Małopolski.

Zmarł 29 września 2022 r.


Foto: Instytut Pamięci Narodowej

82-776209
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj