Na tereny polskie sprowadził go król Jan III Sobieski w 1683 roku. Początkowo traktowany był jako roślina ozdobna oraz lecznicza. Zastosowanie kulinarne znalazł dopiero w XVIII wieku. Z biegiem lat z luksusowego warzywa bogatych stał się podstawowym składnikiem pożywienia niższych warstw społecznych. Dziś „przysmak królów i nędzarzy” obecny jest w jadłospisie niemal każdego Polaka. Święto ziemniaka, bo o nim mowa, obchodzono dziś w Trzyciążu.
W otwarciu „XV Święta Ziemniaka w Gminie Trzyciąż”, które odbyło się w ramach cyklu „Śladami Tradycji Kulinarnych w Dolinie Dłubni”, uczestniczyli: wicemarszałek Sejmu RP Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk, minister, członek Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł na Sejm RP Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Święto ziemniaka na stałe wpisało się w kalendarz świąt rolniczych Trzyciąża. Stoiska wystawiennicze i lokalne specjały przyciągają uwagę odwiedzających. Takie dni jak Święto Ziemniaka przypominają nam, jak ważna jest praca rolników. Dziękuję za organizację kolejnej odsłony Święta oraz promocję lokalnej tradycji i kultury – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Podczas wydarzenia wręczono nagrody na laureatów konkursów „Ziemniak rekordzista”, „Najpiękniejszy ogród letni w Gminie Trzyciąż” i „Konkursu wędkarskiego”. W ramach Nadprzemszańskiego Festiwalu Smaku Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały pokazy gotowania. Wieczorem odbył się występ muzyczny i pokaz fajerwerków. Na najmłodszych czekały liczne konkursy i pokazy, a na starszych szereg stoisk promocyjnych i wystawienniczych.
Jak podaje GUS, w bieżącym roku sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rejonami rozpoczęto w marcu. Większość plantacji (przeznaczonych na późniejszy zbiór) zostało zasadzonych w kwietniu, a kulminacja sadzenia przypadła na trzecią dekadę kwietnia. Warunki wegetacji – od posadzenia do połowy maja były niezbyt korzystne dla upraw ziemniaka. Chłodna pogoda z przymrozkami i niedoborem opadów deszczu spowodowała, że wschody roślin były nierównomierne i wydłużone w czasie. Występujące od drugiej połowy maja opady deszczu poprawiły stan plantacji ziemniaków. Jest on jednak zróżnicowany regionalnie. Ocenia się, że w bieżącym roku powierzchnia uprawy ziemniaków będzie nieco niższa od ubiegłorocznej i wyniesie blisko 0,2 mln ha. Uwzględniając dotychczasowy przebieg warunków meteorologicznych i czynników wpływających na możliwości plonotwórcze ziemniaków można wnioskować, że plony i zbiory ziemniaków w bieżącym roku będą zbliżone do ubiegłorocznych, jednak ostatecznie zależeć one będą od dalszego przebiegu pogody.
W 2021 roku, według danych Urzędu Statystycznego w Krakowie, od małopolskich producentów skupiono produkty rolne o łącznej wartości 1129,8 mln zł (według cen bieżących, bez podatku VAT), tj. o 17,9% więcej niż rok wcześniej (w kraju wzrost o 13,0%). Wartość skupionych produktów zwierzęcych stanowiła 57,9% ogólnej wartości produktów, a roślinnych 42,1%.
Źródła: https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/ziemniak-niedoceniany-produkt-z-witamina-c-potasem-i-blonnikiem/
https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/uprawy-rolne-i-ogrodnicze/wstepny-szacunek-glownych-ziemioplodow-rolnych-i-ogrodniczych-w-2022-roku,3,16.html
https://krakow.stat.gov.pl/opracowania-biezace/informacje-sygnalne/rolnictwo-lesnictwo/rolnictwo-w-wojewodztwie-malopolskim-w-2021-r-,2,15.html