To było piekło na ziemi. Obóz koncentracyjny w Ravensbrück był głównym niemieckim obozem koncentracyjnym dla kobiet. Łącznie przywieziono tam ponad 100 tys. kobiet. Największą grupę, niemal 40-tysięczną, stanowiły Polki. Także polskie kobiety w większości były wśród więźniarek, na których przeprowadzono bestialskie eksperymenty pseudomedyczne. Wiele tysięcy Polek osadzonych w Ravensbrück zmarło z wycieńczenia lub zostało zagazowanych. Blisko 8000 doczekało oswobodzenia. Ostatnią żyjącą więźniarką Ravensbrück jest prof. Wanda Półtawska, która mimo swego wieku nieustająco daje świadectwo tego, co działo się w Ravensbrück. – To miejsce ma was nauczyć mądrości – mówiła podczas uroczystości pogrzebowych Polek rozstrzelanych w Ravensbrück, które 6 września 2022 r. odbyły się w brandenburskim Fürstenbergu.
To właśnie pod patronatem prof. Wandy Półtawskiej już po raz kolejny został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Pińczycach Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Podsumowanie jego XI edycji odbyło się dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Najpierw w bazylice św. Floriana przy ul. Warszawskiej została odprawiona msza święta w intencji kobiet więzionych w Ravensbrück. Następnie podczas uroczystości w MUW zwycięzcom Konkursu wręczono nagrody. Spotkanie uświetnił występ artystyczny.
Z prof. Wandą Półtawską spotkał się wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Pamiętam słowa Pani Profesor: „Siedziałam prawie 5 lat w tym Ravensbrücku, zamknięta, ale ani na chwilę nie straciłam wolności, bo nic nie zrobiłam przeciwko sobie, i przeciwko wartościom, które były dla mnie ważne”. Dziękuję za wielkie świadectwo, jakie nam Pani Profesor przekazuje. To niezwykle ważne, by do młodych ludzi trafiała nauka św. Jana Pawła II, który mówił: „Jesteś dla siebie terenem działania”. Każdy sam wybiera swoją drogę. Każdy sam kształtuje swoje życie. We wszystkich jego wymiarach i niezależnie od warunków. Uczniowie szkół ponadpodstawowych uczestniczący w Konkursie mieli wypowiedzieć się na temat: „KL Ravensbrück – świat, gdzie człowiek przestaje być człowiekiem, a staje się odartym z godności numerem...”. Pani biografia jest najlepszym potwierdzeniem, że człowiek zawsze może ocalić swoje człowieczeństwo, jeśli będzie silny wiarą, nadzieją i miłością – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wyniki Konkursu: http://zspinczyce.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=112
Źródło informacji historycznych: https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169730,Uroczystosci-pogrzebowe-polskich-wiezniarek-KL-Ravensbrck-Frstenberg-Havel-6-wrz.html