Swoim imieniem głosi chwalę i moc Boga. Zarówno w tradycji chrześcijańskiej, jak i żydowskiej jest pierwszym i najważniejszym spośród aniołów. Znamy go jako patrona Kościoła świętego, opiekuna chroniącego przed wszelkimi złymi duchami, zwycięskiego obrońcę w walce z szatanem, z jego pokusami i mocami piekielnymi. W Bazylice na Skałce w Krakowie odbyły się uroczystości patronalne ku czci św. Michała Archanioła.
– W modlitwie do świętego Michała Archanioła prosimy o wspomaganie nas w walce oraz obronę przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha. Dziś, w obliczu wojny na Ukrainie, szczególnie modlimy się o wstawiennictwo tego Patrona. Miejmy w myślach naszych wschodnich przyjaciół i bądźmy silni w wierze – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Msza dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza oraz otwarcie nowej iluminacji bazyliki skałecznej były zwieńczeniem obchodów Jubileuszu 550-lecia fundacji klasztoru i pobytu Paulinów na Skałce.
***
Skałka nazwę swą zawdzięcza usytuowaniu na wapiennej skale wynoszącej się ponad nizinny teren. Pierwsze ślady osadnictwa na tym miejscu datowane są na 2000 lat przed Chrystusem. W pierwszych wiekach państwa polskiego stanowiła odrębne grodzisko, które z czasem włączono w małe miasteczko Kazimierz, a potem do Krakowa i jego przedmieść. Jednak swoje znaczenie w historii to miejsce nad Wisłą zawdzięcza męczeńskiej śmierci Stanisława, biskupa krakowskiego (1079r.).
Od pięciu i pół wieku gospodarzami krakowskiej Skałki są Paulini. Przybyli do Krakowa z Jasnej Góry z konkretnym zadaniem: zaopiekować się podupadającym sanktuarium św. Stanisława, biskupa męczennika, jednego z patronów chrześcijańskiej Polski. Obecnie jest to oaza ciszy w zabieganym mieście, gdzie Duch spotyka się z historią.
Paulini są zakonem kontemplacyjno-czynnym. Celami Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika jest: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej, pracowite i ubogie życie oraz praktyka pokuty, kierowana Duchem Świętym i uwrażliwiona na znaki czasu gorliwość apostolska w służbie Kościoła i bliźnich.
Źródło: https://skalka.paulini.pl/