Inauguracja budowy III etapu obwodnicy Wolbromia
2022-09-19

Domknięcie obwodnicy Wolbromia coraz bliżej. Symboliczny wbiciem łopaty rozpoczęła się realizacja trzeciego etapu inwestycji, na którą czekają mieszkańcy, jak i kierowcy poruszający się pomiędzy drogami krajowymi nr 94 i 7. W wydarzeniu udział wzięli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, starosta olkuski Bogumił Sobczyk oraz burmistrz miasta i gminy Wolbrom Adam Zielnik.

– Gratuluję wszystkim zaangażowanym samorządowcom konsekwencji w realizacji ważnej inwestycji. Obwodnice muszą powstawać na drogach krajowych i na drogach samorządowych. Kierowcy nie muszą wiedzieć, kto zarządza daną drogą. To, co ich interesuje, to stan nawierzchni i poziom bezpieczeństwa. Patrzymy na polski system transportowy całościowo, kompleksowo. Dlatego inwestycje rządowe i samorządowe muszą się uzupełniać – mówi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wyłonieniu oferty wykonawcy, rozpoczął się kolejny etap budowy obwodnicy Wolbromia. Niedługo powstanie odcinek od ul. Olkuska Szosa (DW 783) do ul. Skalskiej (DW 794) wraz z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 783 (ul. Olkuska Szosa). Ułatwi to kierowcom pokonanie newralgicznego skrzyżowania przy ul. Krakowskiej, Olkuskiej i 1 Maja oraz wyprowadzi ruch tranzytowy z Wolbromia. Podróżowanie po powiecie olkuskim będzie bezpieczniejsze, bardziej komfortowe i szybsze. Życzę szybkiego sfinalizowania prac – przekazuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Obwodnica Wolbromia to kolejna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce, która przyczyni się do bezpiecznego i płynnego podróżowania w tej części regionu. Wiem doskonale, jak ważna i oczekiwana przez mieszkańców jest ta obwodnica. Odciąży ona ruch w centrum i rozwinie cały układ komunikacyjny wokół miasta – mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

– Dzisiaj ważny dzień dla mieszkańców Małopolski. Dotrzymujemy słowa i realizujemy inwestycje potrzebne mieszkańcom. To już III etap budowy, która przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa dla wszystkich użytkowników tej drogi. Dzięki niej zostanie też wyprowadzony ruch tranzytowy z Wolbromia. Dziękuję swoim współpracownikom, Iwonie Gibas z zarządu województwa i radnemu województwa Andrzejowi Wójcikowi za pomoc. Pokazujemy, że razem jesteśmy w stanie realizować tak ważne zadania – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Inwestycja stanowi kontynuację dwóch poprzednich etapów obwodnicy Wolbromia, w ramach których powstało łącznie ok. 4 km drogi - ponad kilometrowy odcinek od ul. Brzozowskiej do ul. Miechowskiej oraz prawie 3-kilometrowy fragment od ul. Skalskiej do ul. Brzozowskiej.

Ukończenie trzeciego etapu obwodnicy Wolbromia pozwoli odciążyć centrum miasta z ruchu tranzytowego oraz zwiększy dostępność komunikacyjną do regionalnej i lokalnej sieci dróg województwa małopolskiego.

W ramach inwestycji zostanie wybudowany odcinek drogi wojewódzkiej DW 783 o długości ponad 1 km od ul. Olkuska Szosa (DW 783) do ul. Skalskiej (DW 794). W ciągu obwodnicy powstanie m.in. skrzyżowanie, oświetlenie uliczne, chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa o długości ponad 600 m.

Realizacja inwestycji przewidziana jest do 24 grudnia 2023 roku.

Źródło: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie

20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom 20220919 Wolbrom
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj