21 września przypada Dzień Krajowej Administracji Skarbowej. Święto to zostało ustanowione dla podkreślenia roli KAS w zakresie prawidłowego funkcjonowania państwa oraz bezpieczeństwa zarówno finansów, jak i obywateli Polski i Unii Europejskiej. Z tej okazji na Rynku Głównym w Krakowie odbyły się uroczystości połączone z nadaniem Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie sztandaru. W wydarzeniu udział wzięli zastępca szefa KAS Anna Chałupa, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciel ministra finansów nadinspektor Dariusz Postek.
Wojewódzkie obchody Dnia KAS rozpoczęły się mszą świętą w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Tuż po niej uroczystości przeniosły się na płytę Rynku Głównego. Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu nastąpiło uroczyste nadanie sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie. Następnie zaproszeni goście honorowi wbili w drzewiec sztandaru ozdobne gwoździe i wpisali się do księgi pamiątkowej.
– Warto zwrócić uwagę na fakt, że tegoroczne uroczystości przybierają nieco bardziej symboliczny charakter i z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci. Mamy bowiem ten niewątpliwy zaszczyt, że możemy uczestniczyć w ceremonii nadania sztandaru Izbie Administracji Skarbowej w Krakowie. To doniosła chwila, bo w tym szczególnym znaku na wskroś wyrażają się najwyższe ideały związane z misją, wizją i wartościami będącymi podstawą kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wojewoda Łukasz Kmita wręczył zasłużonym odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP – 18 Złotych i 1 Srebrny Medal za Długoletnią Służbę. Wojewoda asystował także przy uroczystym mianowaniu 8 funkcjonariuszy na pierwszy stopień oficerski. Podczas uroczystości wręczono także odznaki „Zasłużony dla KAS” oraz mianowanie na wyższe stopnie służbowe.
Uroczystości zakończyły się defiladą i pokazem musztry paradnej. Spotkanie uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Na płycie Rynku Głównym zaprezentowany został także sprzęt służący do zwalczania przestępstw celno-skarbowych oraz stoiska prezentujące historię Izby Administracji Skarbowej w Krakowie i codzienne zadania wykonywane przez KAS.
– Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją do przekazania słów wdzięczności Pracownikom i Funkcjonariuszom za trud codziennej pracy i służby. Szczerze cenię sobie wysoki profesjonalizm, silne zaangażowanie i wzorową lojalność. Tym bardziej dziękuję wszystkim Państwu za to, że wykorzystując swoje kompetencje i zdolności troszczycie się o stabilność, bezpieczeństwo i efektywność finansów publicznych. Na szczególne uznanie zasługuje to, że realizujecie usługi na najwyższym poziomie, wspierając podatników i przedsiębiorców – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
– Trzeba też przypomnieć o doskonałym przykładzie, jaki dała Izba Administracji Skarbowej w Krakowie w ostatnim okresie, w ramach działań związanych z pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy. Ponad 30 pracowników IAS w Krakowie zostało oddelegowanych do pracy w punkcie nadawania numerów PESEL w krakowskiej Tauron Arenie. To namacalny i konkretny dowód praktycznej współpracy administracji rządowej i samorządowej, działań w imię wspólnego celu oraz – co nader istotne – elastyczności i sprawności urzędników realizujących całkiem nowe dla nich zadania. Dziękuję Pani Dyrektor oraz wszystkim pracownikom IAS w Krakowie, którzy stanęli na wysokości zadania w obliczu tych wyzwań i dali z siebie wszystko, aby jak najlepiej realizować powierzone im – dodatkowe i ponadstandardowe – obowiązki – podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) powstała 1 marca 2017 r. W skład KAS wchodzi: 16 izb administracji skarbowej i 16 urzędów celno-skarbowych (po jednym w każdym województwie), 400 urzędów skarbowych, Krajowa Informacja Skarbowa z siedzibą w Bielsku-Białej oraz Krajowa Szkoła Skarbowości z siedzibą w Warszawie.