VII Miechowskie Dni Jerozolimy
2022-09-11

Modlitwa w intencji Ziemi Świętej, kwesta charytatywna na rzecz sierocińców, prelekcje naukowe i występy muzyczne. W ten weekend odbyły się VII Miechowskie Dni Jerozolimy. Do gospodarzy wydarzenia, gości i pielgrzymów list skierował premier Mateusz Morawiecki. Słowa szefa rządu odczytał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
 
– Miechów – z kompleksem budowli klasztornych, będących znakiem kilkusetletniej obecności w tym mieście bożogrobców – jest jednym z bezcennych miejsc na historycznej mapie Polski. Tutaj od połowy XII wieku biło jedno ze źródeł polskiej tożsamości, połączonej ściśle z uniwersalnym przesłaniem chrześcijaństwa. Symbolem Miechowa – Polskiej Jerozolimy – od wieków pozostaje miejscowe sanktuarium z najwierniejszą, jedyną w Europie kaplicą Grobu Bożego – replika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. To budujące, że parafia miechowska wraz ze Zwierzchnictwem w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego i władzami samorządowymi z oddaniem pielęgnują dziedzictwo bożogrobców, przywracając je współczesnym mieszkańcom miasta, regionu i całego kraju – napisał premier Mateusz Morawiecki.

– Odbywające się po raz siódmy Miechowskie Dni Jerozolimy dowodzą, że duchowa spuścizna Zgromadzenia Zakonnych Stróżów Grobu Chrystusowego, jako jeden ze znaków wkładu Polaków w dzisiejszy obraz chrześcijaństwa, jest na miechowskiej ziemi stale odnawiana, dlatego nieustannie obecna. Ta szlachetna tradycja pozwala na szczególny ogląd współczesności – w długiej perspektywie historycznej, a zarazem perspektywie głęboko duchowej. Jej spadkobiercom i strażnikom życzę wytrwałości i niegasnącego zapału w jej pielęgnowaniu i dumnym przekazywaniu kolejnym pokoleniom. Gospodarzom wydarzenia, dostojnym gościom, rzeszom pielgrzymów i uczestnikom Miechowskich Dni Jerozolimy przekazuję słowa pozdrowień i wyrazy uznania. Wierzę, że przesłanie płynące dziś z tego miasta będzie służyło lokalnej społeczności, nam wszystkim i naszej Ojczyźnie – dodał w liście premier.
 

„Polska Jerozolima”

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w mszy świętej pontyfikalnej pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza, arcybiskupa metropolity warszawskiego i Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa w Polsce OESSH oraz procesji do kaplicy Grobu Bożego, gdzie obył się uroczysty ingres do Bazyliki Grobu Bożego. Wcześniej – w ramach VII Miechowskich Dni Jerozolimy –  wziął udział w koncercie artystów Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
 
Dni Jerozolimy były okazją do promocji ziemi miechowskiej. Uczestnicy wydarzenia poznali historię „Polskiej Jerozolimy” i dowiedzieli się, jak ogromne znaczenie dla polskiej i europejskiej kultury ma dziedzictwo bożogrobców. Siódmej edycji towarzyszył Festyn Średniowieczny z warsztatami rzemiosł z epoki i pokazami rycerskimi oraz tradycyjna kwesta charytatywna na rzecz sierocińców w Ziemi Świętej. Ogłoszono wyniki i wręczono nagrody laureatom konkursu szkolnego pn. „Związki Ziemi Miechowskiej z Jerozolimą – Miechów Polska Jerozolima”.
 

O bazylice

W Miechowie, położonym niedaleko Krakowa, znajduje się bazylika pod wezwaniem Grobu Bożego wraz z kopią Grobu Pańskiego w Jerozolimie (z początku XVI w.), która była przez wieli celem wiernych pragnących oddać cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu. Obok tej bazyliki wybudowano klasztor, w którym od 1163 roku, przez ponad 650 lat, znajdowała się główna siedziba Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Od 2010 roku, w tym miejscu, mają swoją siedzibę – centrum duchowe i historyczne członkowie Zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, założonego wraz z Zakonem kanoników Bożogrobców w 1099 roku przy bazylice Grobu Bożego w Jerozolimie po zakończeniu I krucjaty.


Źródło informacji historycznych: http://www.bazylikamiechow.pl/
Więcej o VII Miechowskich Dniach Jerozolimy: https://www.miechow.eu/miasto-i-gmina/aktualnosci/VII-Miechowskie-Dni-Jerozolimy/

20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego 20220911 Miechów Bazylika Grobu Bożego
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj