Krakowskie Pogotowie Ratunkowe z nową karetką
2022-09-09

Nowoczesny, w pełni wyposażony ambulans sanitarny, poszerzył właśnie flotę samochodową Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Pojazd będzie funkcjonował w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Stała wymiana karetek jest bardzo ważna. Sprawne, nowoczesne, dobrze wyposażone karetki to bezpieczeństwo pacjentów. Pojazd zakupiono dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w wysokości 828 000 zł. Dzisiaj przed siedzibą pogotowia wojewoda małopolski Łukasz Kmita przekazał dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr n. med. Małgorzacie Popławskiej kluczyki do pojazdu.

- Ostatnie lata to czas wytężonej pracy całej służby zdrowia. Ten ogromny wysiłek, który służył jak najlepszemu zabezpieczeniu mieszkańców Małopolski, nieśliśmy wspólnie, wspierając się i tworząc wyjątkowy model współpracy i reagowania na ponadstandardowe wyzwania. Nie do przecenienia pozostaje udział w tych zadaniach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Przekazanie nowego ambulansu dla tej jednostki to efekt rządowego wsparcia udzielanego od początku pandemii całemu środowisku medycznemu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Doposażanie jednostek ratownictwa medycznego w nowoczesny sprzęt jest inwestycją w jakość usług świadczonych na rzecz mieszkańców i turystów przebywających w naszym regionie. Ale, co równie ważne, nowoczesny ambulans to także większy komfort pracy Zespołów Ratownictwa Medycznego - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Cały czas pamiętamy te bardzo ciężkie dwa lata pandemii – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Wirus SARS-CoV-2 nadal zresztą jest obecny i musimy być dobrze przygotowani, aby z nim skutecznie walczyć. Każda kolejna karetka, każdy nowy aparat medyczny to szanse na uratowanie życia i zdrowia wielu ludzi. Chcemy być w gotowości na niełatwe wyzwania, jakie przed ratownictwem medycznym w Małopolsce stawiają pandemia i wojna w Ukrainie.

Nowoczesny ambulans dla najstarszego Pogotowia Ratunkowego w Polsce

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe może poszczycić się największym w naszym kraju doświadczeniem. To właśnie ta jednostka była pierwsza w Polsce i druga w Europie. Od ponad 131 lat, kolejne pokolenia lekarzy i ratowników spieszą z pomocą w sytuacjach nagłych, a także zabezpieczają od strony medycznej ważne wydarzenia w naszym województwie.

Przekazany właśnie nowy ambulans to pojazd najnowszej generacji, wyposażony w wysokiej klasy sprzęt medyczny, który nie tylko spełnia wymogi stawiane przez NFZ, ale także zawiera ponadstandardowe elementy.

Na pokładzie tej karetki znajduje się m.in. urządzenie do automatycznego uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji, videolaryngoskop czy miniaturowy aparat do ultrasonografii.

Ciekawostką jest innowacyjny defibrylator, czyli urządzenie do monitorowania pracy serca oraz przywracania jego rytmu w razie nagłego zatrzymania krążenia czy innych zaburzeń. Aparat, który znalazł się w nowym ambulansie, ma wbudowane funkcje aż trzech innych urządzeń i może zastąpić aparat do mierzenia ciśnienia, pulsoksymetr oraz kapnometr (urządzenie mierzące poziom dwutlenku węgla).

Ponadto, na wyposażeniu znajduje się nowatorski, elektryczny mechanizm mocowania noszy w karetce oraz system schodowy w krzesełku kardiologicznym.

Razem możemy więcej

W ramach Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 środki na zakup ambulansów otrzymały także:

• Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika – środki w wysokości 655 473,80 zł – na zakup 2 ambulansów transportowych;

• Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej – środki w wysokości 834 623,52 zł – na zakup 1 karetki systemowej oraz 1 karetki transportowej;

• Szpital Specjalistyczny im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach – środki w wysokości 361 536,16 zł – zakup 1 karetki transportowej;

• Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o. o. – środki w wysokości 473 397 zł – zakup 1 ambulansu typu C – karetki transportowej;

• Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Tarnowie – środki w wysokości 385 558,77 zł – zakup 1 karetki transportowej;

• Szpital Powiatowy w Chrzanowie – środki w wysokości 500 000 zł – zakup 1 ambulansu – karetki systemowej.

Część z ambulansów działać ma w ramach Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego, część natomiast pełnić będzie funkcję karetek transportowych.

- Ponad 4 mln złotych dofinansowania na łącznie 9 nowych ambulansów dla naszego województwa z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 to nie wszystko. Warto przypomnieć, że w ciągu ostatnich dwóch lat z rządowych środków były finansowane także inne wydatki, w tym funkcjonowanie dodatkowych, tzw. „covidowych” Zespołów Ratownictwa Medycznego. Samo Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało na ten cel ponad 3 mln zł. Działania medyków wspierane były również z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Kompleksowe podejście do wyzwania i doskonała współpraca pomiędzy instytucjami i organizacjami udowodniły, że razem możemy więcej. I dzisiaj, chociaż koronawirus wciąż jest obecny, możemy funkcjonować z większym spokojem – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909_KARETKA 20220909 grafika
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj