We wszystkich zakątkach naszego województwa odbywają się lokalne uroczystości wyrażające wdzięczność za dar tegorocznych plonów. Kolorowe, rodzinne wydarzenia w sobotnie popołudnie odbyły się między innymi w gminach Bolesław i Klucze, a w niedziele na terenie powiatu nowosądeckiego. Uczestniczył w nich wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Gminne dożynki to piękna, wieloletnia tradycja podziękowania za trud pracy rolników. Ale, jak pokazują chociażby uroczystości w Bolesławiu czy Ryczówku, to także czas integracji lokalnej społeczności i promocji miejscowych specjałów. O dobre doznania kulinarne dbają Koła Gospodyń Wiejskich, które na co dzień podtrzymują tradycje kulinarne i ich przekazywanie kolejnym pokoleniom – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Podczas dożynek gminnych w Bolesławiu można było skosztować pieczonych ziemniaków przygotowanych właśnie przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich, które wraz z żurkiem z kuchni polowej OSP Bolesław stanowiły nie lada atrakcję. Podczas tegorocznego święta odbył się także pokaz kulinarny połączony z degustacją barszczu ukraińskiego i szaszłyków.
Uczty kulinarnej dopełniły koncerty m.in. orkiestry ZGH „Bolesław” w Bukownie i zespołu Kantare.
Hucznie świętowano także w Ryczówku, który gościł tegoroczne święto plonów gminy Klucze. Uroczysty korowód dożynkowy wyruszył spod siedziby OSP przy ul. Dolnej i przeszedł na ul. Wodącą. Obrzędu dożynkowego dokonali: grupa „Aktywni artyści Ryczówka” oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Ryczówku. Nie zabrakło prezentacji potraw regionalnych oraz licznych atrakcji dla dzieci. Oprawę muzyczną zapewniły m.in. gminne zespoły: „Rodaczanie”, „Ziemia Kluczewska”, „Tesamee” oraz chór „Enigma”. Swoje umiejętności zaprezentował również Zespół Piesni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa.
W niedzielę natomiast wojewoda Łukasz Kmita uczestniczył w Święcie Owocobrania w Łącku. Wydarzeniu towarzyszył turniej wsi, w ramach którego przygotowano takie konkurencje jak na przykład: rzut beretem sołtysa na odległość, przenoszenie worka ze zbożem, skoki na skakance czy rzut jabłkiem do kosza.
- Wszyscy uczestnicy zmagań wykazali się nie tylko sporym zaangażowaniem, dobrymi umiejętnościami, ale także dużym poczuciem humoru i dystansem. Dzięki temu można było podziwiać prawdziwe widowisko wzbudzające ogromną radość wśród kibicujących. To ważne, że ci, którzy na co dzień pracują, funkcjonują w niedalekim sąsiedztwie, potrafią także wspólnie bawić się, budując więzi i zawierając nowe znajomości i przyjaźnie – dodaje wojewoda.
Do rywalizacji stanęły także sołectwa zgromadzone w Ludowym Klubie Sportowym „Żarek” w Stroniu, gdzie odbyły się dożynki gminne przygotowane przez wójta gminy Stryszów. To właśnie puchar wójta był trofeum przekazanym zwycięzcy rywalizacji.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył także w dożynkach powiatu nowosądeckiego, które połączone zostały z wystawą AGRO Nawojowa 2022. Ta, jak zapewniają organizatorzy największa wystawa rolnicza w Małopolsce, jest platformą promocji najlepszych produktów, firm ze sfery agrobiznesu, rolnictwa, ekologii i hodowli zwierząt. Cieszy się ona powodzeniem i rokrocznie przyciąga tysiące mieszkańców Sądecczyzny i całej Małopolski. Przed tak szerokim gronem gości, swój znakomity występ miały zespoły regionalne, które zaprezentowały folklor gmin z regionu. Nie zabrakło także prezentacji dożynkowych wieńców i potraw regionalnych. Olbrzymie zainteresowanie budził również pokaz strzyżenia owiec. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym wojewody małopolskiego.