W hołdzie Armii Krajowej. Na Wawelu odbył się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
2022-09-04

Około sto osób – soliści, chór, orkiestra i balet – wystąpiło na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie w koncercie pn. „Rzuciliśmy życie na szańce”. Wyjątkowe widowisko było zwieńczeniem obchodów jubileuszowego roku związanego z 80. rocznicą przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz hołdem złożonym żołnierzom walczącym o wolną Polskę.

Spektakl muzyczny przygotowany został z inicjatywy wojewody małopolskiego Łukasza Kmity. To spektakularne wydarzenie mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu i współpracy wielu podmiotów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: partner wydarzenia Zamek Królewski na Wawelu z dyrektorem dr hab. Andrzejem Betlejem, prof. UJ na czele oraz Ministerstwo Obrony Narodowej, dzięki któremu obecny był reprezentacyjny zespół artystyczny Wojska Polskiego. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie wojewody do udziału w wydarzeniu znalazł się m.in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

W żadnym innym okupowanym państwie w Europie nie było tak silnego, podziemnego wojska jak w Polsce. Armia Krajowa była fenomenem na skalę światową. Gorący patriotyzm naszych Przodków sprawiał, że w imię niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej zdolni byli oddać to, co najcenniejsze: własne życie. Jesteśmy dumni z naszej historii. Tutaj, w miejscu tak szczególnym dla naszej Ojczyzny, jakim jest Wzgórze Wawelskie, przywołujemy jej losy, oddając hołd tym, którym zawdzięczamy świat, jaki znamy. Pamięć o żołnierzach Armii Krajowej jest naszym zobowiązaniem. Wypełniamy je z dumą i szacunkiem – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

„Rzuciliśmy życie na szańce” to spektakl wielowymiarowy. Artyści muzyczni i teatralni stworzyli widowisko, które budzi żywe emocje. Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego realizacji w naszym województwie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podczas koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zabrzmiały najważniejsze utwory muzyczne, które chronologicznie wraz z warstwą inscenizacyjną opowiedziały o losach żołnierzy Armii Krajowej. Wśród nich znalazły się m.in.: „Chłopcy silni jak stal”, „Hymn Polski Podziemnej” i „Maszeruje Pluton”. Na potrzeby wydarzenia powstały także nowe piosenki, aranżacje i opracowania orkiestrowe.

To wyjątkowe wydarzenie podziwiało łącznie około tysiąc osób. Wśród nich był niezwykle wyjątkowy gość – mjr Alicja Samborska, przewodnicząca zarządu głównego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Krakowie, zaangażowana osobiście w działania AK. Po zakończeniu koncertu wojewoda małopolski Łukasz Kmita wspólnie z szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Janem Józefem Kasprzykiem, wręczyli Pani Samborskiej bukiet kwiatów.

Koncert zrealizowano w ramach projektu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity wpisującego się w Wieloletni Program Rządowy „Niepodległa” w roku 2022.


W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu W hołdzie AK - koncert na Wawelu
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj