międzyNarodowe Czytanie na Wawelu: „Ballady i romanse”
2022-09-03

W 1822 roku w Wilnie opublikowane zostały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które zapoczątkowały epokę romantyzmu w Polsce. Z okazji 200. rocznicy tego wydarzenia Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Z tego względu właśnie to mickiewiczowskie dzieło zostało wybrane lekturą tegorocznej, 11. już edycji Narodowego Czytania. 

Krakowskie obchody Narodowego Czytania odbyły się w Zamku Królewskim na Wawelu. Wzgórze wawelskie wybrane zostało nie przypadkowo. To tu, miejsce wiecznego spoczynku znaleźli polscy królowie, bohaterowie narodowi i wieszcze, wśród nich właśnie Adam Mickiewicz. W krypcie w podziemiach archikatedry na Wawelu wojewoda małopolski Łukasz Kmita złożył kwiaty na sarkofagu tego wyjątkowego twórcy doby romantyzmu.

Adam Mickiewicz to jeden z najważniejszych polskich twórców, doceniany również poza granicami naszego kraju. Jego ponadczasowe dzieła to lektura obowiązkowa dla każdego Polaka. Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania pochyliliśmy się nad „Balladami i romansami”, które dały początek romantyzmowi w Polsce. To dzieło, powstałe w czasach rozbiorów, to istota polskości i fundament naszej tożsamości narodowej. Dziękuję wszystkim za tak liczny udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Licznie przybyli goście mieli okazję usłyszeć takie utwory jak: „Świteź”, „Romantyczność”, „Rękawiczka” oraz „Pani Twardowska”. W rolę lektorów wcielili się: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, konsul generalny Węgier w Krakowie dr Tibor Gerencsér, konsul generalna Stanów Zjednoczonych w Krakowie Erin Nickerson, konsul generalna Republiki Francuskiej w Krakowie Anne Schmidt-Riou, konsul generalny Słowacji w Krakowie Tomáš Kašaj oraz dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie Katarzyna Basiak-Gała. We wspólne czytanie włączyły się także dzieci.

Po odczytaniu lektury na gości czekał program artystyczny przygotowany przez Balet Dworski „Cracovia Danza”. Grupa, ubrana w stroje epokowe, zaprezentowała pokaz taneczny pt. „Mickiewicz z polonezem w tle”. Następnie tancerze zaprosili znamienitych lektorów oraz gości do wspólnego tańca. W tradycyjnego poloneza włączyli się także zgromadzeni na wawelskim wzgórzu mieszkańcy Małopolski i przybyli do stolicy województwa turyści.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Została zainicjowana przez prezydenta RP w 2012 roku lekturą pt. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.


Źródło: https://www.prezydent.pl/


Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022 Narodowe_Czytanie_2022
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj