Porozumienia Sierpniowe i powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” były jednym z najważniejszych momentów na drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości i upadku komunizmu w Europie. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka, przedstawiciele Regionu Małopolski NSZZ „Solidarność” oraz przybyli goście upamiętnili wydarzenia sprzed 42 lat.
Uroczystości w Katedrze Wawelskiej rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks. Abp Marka Jędraszewskiego w intencji Ojczyzny i „Solidarności”. Następnie ze Wzgórza Wawelskiego odbył się przemarsz przed Krzyż Katyński na placu im. ojca Adama Studzińskiego, gdzie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty.
– „Nie możemy się dzielić na ludzi, którzy o wolność walczą i którzy na wywalczoną wolność z założonymi rękami oczekują”. To słowa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, który za wolność oddał życie. Zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa duchowny od sierpnia 1980 roku związany był ze środowiskami robotniczymi. Wspomagał ludzi prześladowanych i skrzywdzonych. Głosił ewangelicką prawdę zgodnie z nauczaniem św. Jana Pawła II. Walczył o solidarność naszych serc w walce z przemocą i zakłamaniem. Został patronem NSZZ „Solidarność”. W 42. rocznicę powstania Związku życzę dalszego wstawiennictwa bł. Jerzego – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
– NSZZ „Solidarność” powstała w sierpniu 1980 roku, kiedy Polskę zalewała fala strajków. Ich skala zmusiła władze PRL do negocjacji. Podpisano Porozumienia sierpniowe. Było to przełomowe wydarzenie, które zapoczątkowało reformy gospodarcze. Dziś wspominamy tych, dzięki którym klasa pracująca odzyskała swoje prawa – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.