I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz w „Tematach dnia” w TVP3 Kraków i „Porannej rozmowie” Radia Kraków
2022-08-18

Utworzenie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej, aktualna sytuacja epidemiczna oraz kontrole zbiorników wodnych. I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w programie „Tematy dnia” na antenie TVP3 Kraków oraz audycji „Gość poranka” w Radiu Kraków. Rozmowy prowadził redaktor Jacek Bańka.

– Razem z parlamentarzystami i wojewodą Łukaszem Kmitą wręczyliśmy dyrektorowi Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej symboliczny czek na 8 mln zł dofinansowania dla utworzenia Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych. Problem chorób zakaźnych jest wciąż obecny. Pacjenci zgłaszają się nie tylko z COVID-19, który ciągle ewoluuje. Istnieje całe spektrum innych chorób. Potrzeba jednostki, gdzie takie osoby będą leczone. Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej realizuje swoje zadania. Cały czas jest remontowany i unowocześniany. Centrum wspomoże diagnostykę i leczenie – powiedział wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Utworzenie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych w Dąbrowie Tarnowskiej możliwe będzie dzięki decyzji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który 27 lipca 2022 roku przyznał dofinansowanie dla oddziałów zakaźnych i pracowni diagnostycznych. Wsparcie 29 szpitali wyniesie blisko 200 mln zł. Szpital w Dąbrowie Tarnowskiej jako jedyny w Małopolsce otrzymał rządowe dofinansowanie. 3 placówki z Małopolski – w Miechowie, Olkuszu i Szpital Żeromskiego w Krakowie – znalazły się na liście rezerwowej.

– Koronawirus stanowi zagrożenie szczególnie dla osób w podeszłym wieku. Są przypadki zakażeń w DPS-ach, które długo były wolne od pandemii. Teraz mamy 24 przypadki wśród pensjonariuszy i 3 osoby personelu. 3 osoby są w szpitalach. Na szczęście ta kolejna odmiana jest lżejsza. Wiele osób przechodzi to jak grypę. Zwracam jednak uwagę na szczepienie. Trzeba to zrobić niezwłocznie. Nie ma innej ochrony – apelował wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Rozmawiano także o kontrolach w małopolskich zbiornikach wodnych po tym, jak w 2 miejscach stwierdzono przypadki śniętych ryb.

– Zarówno w Jeziorze Mucharskim, jak i w krakowskim stawie przypadki śniętych ryb to małe ilości: ok. 350 i 140 niewielkich, bo 10/15-centymetrowych okazów. To najprawdopodobniej zjawisko naturalne. Jak udało nam się ustalić, powodem śnięcia ryb była za wysoka temperatura wody oraz jej niedotlenienie. W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się doraźne posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, podczas którego razem z wojewodą Łukaszem Kmitą poleciliśmy służbom monitorowanie sytuacji. Gdyby coś wzbudziło nasz niepokój, będziemy reagować – tłumaczył wicewojewoda Ryszard Pagacz.

Zapraszamy do odsłuchania całych rozmów:

https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia

https://www.radiokrakow.pl/audycje/ryszard-pagacz-wciaz-jest-problem-z-chorobami-zakaznymi-jest-potrzeba-powstania-centrum-leczenia-chorob-zakaznych


20220817 tvp3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj