Chociaż powstał w 1655 roku, do dziś nie wiadomo, kogo przedstawia. Jego zagadkowość i poetycki nastrój spędzają sen z powiek historykom sztuki. Jest jednym z najbardziej tajemniczych i niejednoznacznych obrazów Rembrandta. „Jeździec polski” po 111 latach wrócił do Europy. Od dziś dzieło można podziwiać w Zamku Królewskim na Wawelu. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Rembrandt Harmenszoon van Rijn był wielkim artystą, którego dorobek do dziś zachwyca miłośników sztuki na całym świecie. Pozostawił po sobie ok. 300 obrazów olejnych, 300 grafik i ponad 1000 rysunków. „Malarz duszy”, jak Rembrandt bywa nazywany przez historyków sztuki, z zamiłowaniem malował portrety i sceny biblijne. Wśród wszystkich dzieł, jakie stworzył, znamy jedynie dwa portrety konne. Jeden z nich – „Jeździec polski” – przedstawia kłusującego szlachcica przyodzianego w kołpak i żupan. Od dziś obraz można obejrzeć w Zamku Królewskim na Wawelu. Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników sztuki. To kolejny ciekawy projekt, który otrzymał dotację celową ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość zadania to 459 200,00 zł i taka też kwota została przekazana. Dzięki takim wystawom blask Wawelu jest jeszcze wyraźniejszy, a kolejne ekspozycje jak magnes przyciągają tłumy odwiedzających! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
„Jeździec polski” przyjechał do Polski z Frick Collection, muzeum w Nowym Jorku. Na czas przebudowy i modernizacji zabytkowego gmachu obraz prezentowany był w warszawskich Łazienkach Królewskich, a od dziś przez dwa miesiące jest dostępny dla zwiedzających na Wawelu. Ekspozycja ma miejsce w specjalnie zaaranżowanej sali parteru w skrzydle wschodnim Zamku, gdzie uwaga widza skoncentrowana jest na jednym, wybitnym dziele. Warszawa i Kraków to jedyne europejskie miasta, w których zorganizowano wystawę.
W stolicy Małopolski znajduje się obecnie jeszcze jeden obraz Rembrandta. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” uświetnia wnętrza Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Więcej informacji: https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/krolewski-rembrandt-na-wawelu-jezdziec-polski-ze-zbiorow-the-frick-collection-w-nowym-jorku