80. rocznica utworzenia KL Auschwitz-Jawischowitz
2022-08-15

Dokładnie 80 lat temu doszło do przybycia pierwszego transportu 150 więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau do podobozu KL Auschwitz-Jawischowitz. By upamiętnić tamte wydarzenia, społeczność Brzeszcz zebrała się pod pomnikiem ofiar podobozu. W imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity kwiaty złożył przedstawiciel Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau Dagmar Kopijasz.

- To świadectwo naszej pamięci – pamięci o ofiarach Auschwitz i podobozów. Pamięci o tragizmie więźniów i ich rodzin. Nie wolno nam zapomnieć o złu, które tu się wydarzyło – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Podobóz został założony na terenie wsi Jawiszowice. Osadzeni w nim więźniowie pracowali w dwóch zakładach wydobywczych kopalni węgla kamiennego „Brzeszcze” usytuowanych na terenie miejscowości Brzeszcze i Jawiszowice. Obóz rozpoczął funkcjonowanie w połowie sierpnia 1942 r., gdy na podstawie umowy zawartej między właścicielem kopalni, koncernem Reichswerke Herman Göring a WVHA skierowano do niego z Auschwitz grupę 150 Żydów francuskich. Był to pierwszy przypadek w historii niemieckich obozów koncentracyjnych zatrudnienia więźniów pod ziemią. Ze względu na liczbę więźniów Jawischowitz należał do największych podobozów Auschwitz: w czerwcu 1944 r. przebywało w nim 2,5 tys. więźniów, głównie Żydów z: Polski, Francji, Niemiec, Holandii, Włoch i Węgier. Prócz nich w podobozie osadzono również m.in. Polaków, Rosjan i Niemców.

Więcej: https://www.auschwitz.org/historia/podobozy/jawischowitz/

15.08.22.Auschwitz215.08.22.Auschwitz115.08.22.Auschwitz3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj