Mają białe włosy, jasne tęczówki i czerwone źrenice. Ich skóra charakteryzuje się bladoróżowym odcieniem. To wszystko przez uwarunkowany genetycznie brak lub niedobór melaniny w organizmie. Poza cechami zewnętrznymi albinosów nic nie różni od osób, których nie dotknęła ta choroba. W niektórych wierzeniach afrykańskich ludność z albinizmem uważana jest jednak za wcielenia duchów zmarłych. Szamani twierdzą, że ciała albinosów mają magiczną moc. We wschodniej Afryce albinosi są prześladowani, okaleczani i mordowani.
Pomoc osobom dotkniętych albinizmem w Afryce niesie Stowarzyszenie Misji Afrykańskich. W 2020 roku misjonarze otworzyli w Tanzanii Dom Tanga (tanga w języku suahili oznacza „żagiel”). Jest to bezpieczna przystań, gdzie albinosi mogą nawiązywać przyjaźnie, uwierzyć w siebie i zacząć budować nową przyszłość. Obecnie mieszka tam kilkanaścioro dzieci i młodzieży. Projekt realizowany jest we współpracy z siostrami loretankami i misjonarzami świeckimi SMA.
Pomoc dla Tanzanii
W Maszkienicach niedaleko Brzeska odbył się Wielki Festyn Misyjny, podczas którego zorganizowano zbiórkę pieniędzy na rozwój Domu Tanga. Wydarzenie objął patronatem honorowym wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W festynie uczestniczyli również I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, starosta brzeski Andrzej Potępa oraz wójt gminy Dębno Wiesław Kozłowski.
– Maszkienice to mała miejscowość, z której pochodzi ksiądz Janusz Machota, lider międzynarodowej grupy misjonarek i misjonarzy SMA oraz osób z nimi stowarzyszonych. Ich misje skupiają się głównie na terenach pierwszej ewangelizacji, czyli obszarach, gdzie praca jest trudna i żmudna. Jak widać, przynosi jednak ogromne rezultaty. SMA w Afryce głosi Dobrą Nowinę. Uczy języka, dzieli się radością i problemami. Motywuje do nauki czytania i pisania, edukuje w zakresie higieny, zdrowia i rzemiosła. Działa na rzecz rozwoju lokalnego Kościoła i tworzy struktury parafii. SMA niesie także pomoc prześladowanym w Tanzanii albinosom – w większości dzieciom i młodzieży. Dziękuję za zorganizowanie dzisiejszego Wielkiego Festynu Misyjnego. Warto otwierać serca na potrzeby innych, którym dzieje się krzywda i którzy potrzebują pomocy. Z Maszkienic płynie sygnał, że szlachetność i solidarność nie mają granic – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wojewoda Łukasz Kmita zagrał w meczu piłki nożnej, który odbył się podczas Festynu.
Historia Kabuli
W 2015 roku ksiądz Janusz Machota podczas posługi w specjalnym ośrodku w Buhangija poznał Kabulę. Do dzieci niewidomych i głuchoniemych, którym przeznaczono placówkę, zaczęło dołączać coraz więcej albinosów. Jak tłumaczy misjonarz, to pozwalało zapewnić im bezpieczeństwo.
– Ich sytuacja społeczna była na tyle trudna, że w szczytowym momencie, czyli w 2015 roku, na około 400 dzieci mieszkających w okropnych warunkach w centrum, prawie 320 stanowiły dzieci z albinizmem. Kabula jest najlepszym przykładem, dlaczego tak się stało. Pewnej nocy bandyci, działający na zlecenie szamana, wtargnęli do jej małego domku w wiosce, gdzie mieszkała ze swoją mamą i rodzeństwem. Wyciągnęli ją na zewnątrz i maczetą odrąbali jej ramię – mówi ksiądz Janusz Machota.
Podczas Wielkiego Festynu Misyjnego Kabula opowiedziała swoją historię i przekonała, że gdyby nie SMA, jej los potoczyłby się zupełnie inaczej. Dzisiaj Kabula jest aktywistką na rzecz osób chorych na albinizm. Chce zostać prawnikiem.
Na miejscu byli również lekarze z Doctors Africa, u których można było wykonać podstawowe badania.
„Możemy to zmienić”
– Takie wydarzenia jak Wielki Festyn Misyjny w Maszkienicach mają na celu przede wszystkim edukowanie. Akcja unaoczniła nam, że horror, który dzieje się 10 tys. km od nas, jest bliżej, niż nam się wydaje. Wstrząsająca historia Kabuli to jedna z wielu sytuacji, które nie powinny mieć miejsca. Możemy to zmienić. Dlatego serdecznie zachęcam do wsparcia Misjonarzy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Festyn wsparło Przetwórstwo Mięsne "Płatek" - Janusz Zalarski, która ufundowała pieczone kiełbaski, oraz Nadleśnictwo Brzesko.
Więcej o projekcie Dom Tanga: https://www.sma.pl/projekty/1299/dom-dla-dzieci-z-albinizmem-tanga-zagiel-tanzania
Pomóc można m.in. poprzez stronę: https://tangahouse.org/wplacteraz/