Żniwa dobiegają końca, a z tej okazji mieszkańcy wielu regionów Małopolski rozpoczęli obrzędy dziękczynne za owocne prace polowe. Nastał czas dożynek.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita i I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz uczestniczyli w dożynkach w Bobowej, Korzennej, Łoniowej i Gnojniku oraz Wielkiej Wsi, Gromniku i Radłowie.
– Plony to radosny czas. W końcu widzimy rezultat długotrwałych starań. Możemy cieszyć się z darów ziemi. Dziękuję wszystkim rolnikom za trud i wysiłek włożony w zbiory oraz całoroczną pracę. Święty Jan Paweł II powiedział: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. To właśnie polskim rolnikom zawdzięczamy, że na naszych stołach codzienne obecny jest chleb. Dożynki to również ich święto. Kultywujmy tę tradycję, by przyszłe pokolenia potrafiły doceniać trud ludzkich rąk – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Kolorowa, piękna i bogata polska wieś - to tutaj bije serce Polski Dziękujmy, że mamy chleb każdego dnia na stole... Wielkie ukłony dla rolników! Dożynki to piękny element naszej kultury i tradycji. Wspaniale, że jest kultywowana - mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Uroczystości rozpoczęły się tradycyjne dziękczynną mszą świętą. Jak co roku zaprezentowano kolorowe wieńce dożynkowe. Na scenach zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne. Zorganizowano liczne atrakcje i pokazy. Koła Gospodyń Wiejskich częstowały lokalnymi specjałami.