14 sierpnia Kościół Katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, który w ten dzień 81 temu, w KL Auschwitz, oddał życie za innego więźnia obozu Franciszka Gajowniczka. W uroczystościach upamiętniających patrona ziemi oświęcimskiej wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Uroczystości rozpoczęła procesja z kościoła św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie przy Bloku 11 odbyła się msza święta.
- Oddał swoje życie, żeby ratować drugiego człowieka. Wiedział, że decyduje się na śmierć w katuszach. Do ostatniego tchu modlił się i podnosił na duchu innych skazanych. Jego postać na zawsze pozostanie między nami - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Maksymilian Maria Kolbe to polski święty, męczennik, misjonarz, franciszkanin konwentualny, apostoł Niepokalanej, założyciel Rycerstwa Niepokalanej, twórca Niepokalanowów w Polsce i w Japonii. Urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, zmarł 14 sierpnia 1941 jako więzień KL Auschwitz oddając swoje życie za innego więźnia. 10 października 1982 r. Papież Jan Paweł zakwalifikował Ojca Maksymiliana do grona świętych męczenników Kościoła katolickiego nazywając go męczennikiem miłości.
Źródło: https://niepokalanow.pl/maksymilian-kolbe/zyciorys/