Krakowskie obchody Święta Wojska Polskiego
2022-08-10

102 lata temu oddziały Wojska Polskiego pokonały nacierające oddziały radzieckiej Armii Czerwonej. Cud nad Wisłą – jak nazywana jest Bitwa Warszawska – zagwarantował Polsce niepodległość. 15 sierpnia wspominamy to zwycięskie starcie i obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Na krakowskie uroczystości zapraszają wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał.

Bóg, Honor, Ojczyzna. Na tych trzech fundamentach nasi przodkowie zbudowali odrodzoną Polskę. To wartości, które są podstawą naszej tożsamości narodowej. Pokażmy, że jesteśmy dumni z naszej historii, że jesteśmy dumni z Wojska Polskiego. Zachęcam wszystkich Małopolan do uczestnictwa w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia w Krakowie o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej obędzie się msza święta. Przed nią złożymy kwiaty na Powiślu przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej oraz przy sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie na Wawelu. Po mszy, ok. godz. 11.15, zatrzymamy się przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Studzińskiego, by i tam złożyć kwiaty. Dalsza część uroczystości, od ok. godz. 11.30, odbędzie się na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam m.in. usłyszymy Apel Pamięci i zobaczymy zmianę warty. Złożymy także wieńce i kwiaty. Podczas uroczystości wręczę także zasłużonym Małopolanom Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Po zakończeniu uroczystości z udziałem Wojska zapraszam na otwarcie wystawy pod tytułem „Wojsko Polskie w służbie Małopolsce”, przygotowanej przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Zebraliśmy na zdjęciach kadry z życia jednostek wojskowych stacjonujących i działających w Małopolsce. Inicjując tę wystawę, chciałem, aby Małopolanie mogli lepiej poznać tych, którzy na co dzień czuwają nad ich bezpieczeństwem. Miejsce prezentacji wystawy – krakowski plac Matejki – jest nierozerwalnie związane z wszystkimi uroczystościami z udziałem Wojska. Serdecznie zapraszam! Niech tegoroczne obchody szczególnie przypomną nam, jak wiele zawdzięczamy Wojsku Polskiemu! – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


15 sierpnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj