W 78. rocznicę likwidacji „Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Miejscu Pamięci Romów odbyły się uroczystości upamiętniające zamordowanych tam Romów i Sinti. W imieniu prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- (…) jest to także dzień międzynarodowej żałoby, w którym czcimy pamięć wszystkich romskich ofiar II wojny światowej. Czynimy to w przekonaniu, że naszą powinnością wobec świata jest zapisywanie tych tragicznych wydarzeń w zbiorowej pamięci i przekazywanie ich kolejnym pokoleniom, by stały się wiecznym memento – widomym znakiem i przejmującą przestrogą, jaką dała nam historia – napisał premier w liście skierowanym do uczestników uroczystości, który został odczytany przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.
Szef rządu zwrócił także uwagę na romską bohaterkę, Alfredę Markowską, która ryzykując własne życie, uratowała przed śmiercią co najmniej pięćdziesięcioro dzieci pochodzenia romskiego i żydowskiego.
- W 78. rocznicę likwidacji „Zigeunerlager”, pochylając głowy nad prochami zamordowanych, jeszcze raz podejmujemy zobowiązanie, że uczynimy wszystko, by pamięć o nich nie stała się tylko rytuałem. By wciąż miała ciężar przejmującej przestrogi, która nie pozwala na banalizację zła, na kiełkowanie nowych ziaren nienawiści. Krzyk wznoszący się z tego miejsca do nieba, nigdy nie umilknie. Cześć Pomordowanym! – napisał premier Mateusz Morawiecki.
Na zakończenie uroczystości pod Pomnikiem Zagłady Romów i Sinti złożone zostały wieńce i wiązanki.
***
2 sierpnia 1944 roku wieczorem, po odjeździe transportu zdolnych do pracy Romów i Sinti, pozostali więźniowie, w tym głównie kobiety, dzieci i starcy, zostali przetransportowani do krematorium V. Według aktualnych badań historyków z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w nocy z 2 na 3 sierpnia w komorach gazowych poniosło śmierć nawet 4200–4300 osób.
Dla upamiętnienia pół miliona Romów zamordowanych w okupowanej przez Niemców Europie 2 sierpnia obchodzony jest Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów. W samym Auschwitz zginęło ponad 20 tys. Romów spośród około 23 tys. deportowanych tam z 14 krajów.
Źródło: https://www.roma-sinti-holocaust-memorial-day.eu/, IPN