To była akcja o strategicznym znaczeniu dla przebiegu II wojny światowej. Została przeprowadzona w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku. Polegała na przewiezieniu zdobytych przez żołnierzy Armii Krajowej części niemieckiej rakiety V2 z Polski do Anglii. Do pocisku dołączona była bezcenna – przygotowana przez polskich naukowców dokumentacja stanowiąca dla aliantów źródło wiedzy o broni używanej przez Niemcy. Świadkiem tej bezprecedensowej operacji wywiadowczej była ziemia tarnowska. Dziś w Wał-Rudzie i Zabawie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. Wziął w nich udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– To tu, na ziemi tarnowskiej, 78 lat temu rozegrała się jedna z najważniejszych akcji wywiadowczych II wojny światowej. Polacy po raz kolejny pokazali, jak ważnym byli ogniwem w walce z wrogiem i jak mocną strukturą było Polskie Państwo Podziemne. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o bohaterach Akcji III Most oraz wszystkich Żołnierzach Armii Krajowej i przekazywać historię o nich kolejnym pokoleniom – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Zanim rozpoczęły się oficjalne uroczystości – w namiocie przy sanktuarium bł. Karoliny odbyła się gra terenowa i interaktywna w całości poświęcona Akcji III Most. Główne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym jej uczestników. Następnie w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w sąsiedniej Zabawie odbyła się msza święta w intencji uczestników Akcji.
Więcej o akcji III Most: http://polska-zbrojna.pl/home/articleshow/19499?t=Akcja-Most-III-polski-wywiad-na-tropie-cudownej-broni#