Eksponowanie wartości kolei, jej tradycji i historii, a także promocja walorów krajobrazowych, turystycznych i kulturowych gminy Dobra. To główne założenia Galicyjskiego Pikniku Kolejowego. W jego X edycji udział wzięli miłośnicy kolei, turyści i mieszkańcy regionu. Obecny był także wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Historia linii kolejowej łączącej Chabówkę z Nowym Sączem sięga XIX wieku. Została otwarta w 1884 r. jako część austriackiej, państwowej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Dzięki takim wydarzeniom jak Galicyjski Piknik Kolejowy możemy odbyć wspaniałą podróż w czasie i zwrócić uwagę na strategiczne znaczenie kolei. To także doskonała okazja do promocji regionu i integracji lokalnej społeczności – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Piknik był okazją do przejazdu zabytkową linią kolejową. Pociąg RETRO ruszył z Dobrej do Chabówki z przystankiem w Mszanie Dolnej.
Na terenie stacji PKP w Dobrej czekały liczne stosika promocyjne i informacyjne. Chętni wzięli udział w quizach dotyczących bezpieczeństwa na torach. Nie zabrakło lokalnego rękodzieła i regionalnych potraw. Wystąpiły Zespół Ludowy i Orkiestra Dęta OSP. Uczestnicy Pikniku wzięli udział w biciu światowego rekordu w jak największej liczbie osób śpiewających jednocześnie piosenkę kolejową. W całej gminie dało się słyszeć utwór pt. „Remedium”.
Organizatorem tegorocznej edycji było Towarzystwo Miłośników Regionu Dobrzańskiego we współpracy z gminą Dobra oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Dobrej.