Służba, bezpieczeństwo, samodoskonalenie. Z podziękowaniami dla małopolskich harcerzy
2022-06-25

W Małopolsce jest ich ok. 8 tysięcy. Zawsze można na nich liczyć. Być gotowym, czuwać, a następnie reagować – to ich dewiza. Idee służby, braterstwa i samodoskonalenia przekazują kolejnym pokoleniom. Misja wszystkich harcerzy, bo o nich mowa, w ostatnim okresie znacząco się rozszerzyła o pomoc kierowaną do ofiar agresji Rosji na Ukrainę. Od pierwszych dni brać harcerska ramię w ramię z administracją i służbami mundurowymi stanęła na pierwszej linii frontu wsparcia dla uchodźców.

Dziś wojewoda małopolski Łukasz Kmita spotkał się z blisko 60 harcerzami i harcerkami ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Małopolski oraz Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej, by podziękować im za dotychczasową pomoc i poświęcenie. Ci najbardziej zasłużeni odebrali z rąk wojewody dyplomy oraz upominki.

– Harcerze byli zaangażowani m.in. w przygotowanie punktów wypoczynkowo-noclegowych na dworcu PKP w Krakowie. Włączyli się w szereg innych obszarów: koordynowali działania wolontariuszy, uczestniczyli w zadaniach logistycznych i aprowizacyjnych oraz prowadzili punkt obsługi uchodźców. Pod koniec marca w kompleksie Eximius Park w Zabierzowie utworzyliśmy kolejny punkt recepcyjny. Przystań ta dała poczucie bezpieczeństwa i możliwość wytchnienia ponad 130 osobom, w tym dzieciom. Harcerze, jak zawsze, stanęli na wysokości zadania i wykazując się ogromną empatią, pełnili całodobową służbę na rzecz naszych sąsiadów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Spotykamy się dzisiaj, aby podsumować nasze pomocowe działania na rzecz uchodźców z Ukrainy, ale przed wszystkim, aby podziękować wolontariuszom zaangażowanym w pomoc. Dziękujemy wszystkim serdecznie za setki tysięcy godzin wolontariatu. Za nami kilka miesięcy ciężkiej służby zupełnie innej niż ta, którą pełniliśmy dotychczas. Nasza współpraca z Panem Wojewodą i Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie była na najwyższym poziomie z obu stron. Dzięki sprawnemu działaniu i podejmowaniu decyzji, mogliśmy w tym czasie pomóc kilkuset tysiącom uchodźców z Ukrainy. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i partnerom. Bez Waszego wsparcia ta pomóc byłaby niemożliwa. Czuwaj! – podkreśla komendant ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Mariusz Siudek.

– Od lutego w naszych szeregach służbę pełniło przeszło tysiąc wolontariuszy. Z punktów noclegowo-wypoczynkowych w Krakowie skorzystało przeszło 27 tys. uchodźców. Jednocześnie pełniliśmy służbę na przejściach granicznych, zbieraliśmy i porządkowaliśmy dary w magazynach, pełniliśmy służbę informacyjno-porządkową. Wspieraliśmy Rodzinne Centrum Położnicze KOALA, gdzie zbieraliśmy, segregowaliśmy i wydawaliśmy pakiety dla młodych matek. W sumie razem dało to około 36 tys. osobogodzin służby Okręgu Małopolskiego ZHR na rzecz uchodźców. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity, za co serdecznie dziękujemy. Czuwaj! – mówi przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR hm. Krzysztof Wójtowicz HR.

– Na harcerzy można było liczyć o każdej porze i w każdym wymiarze. Po raz kolejny pokazali, że patriotyzm, oddanie Ojczyźnie i szacunek noszą w sercu wraz z umiłowaniem do służby na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję za godną uznania postawę. Udowodniliście, że na harcerzach nieodmiennie można polegać jak na Zawiszy – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Od początku kryzysu humanitarnego na naszej wschodniej granicy szeroko współpracujemy z organizacjami pozarządowymi, realizując konkretne projekty pomocowe. Dotychczas zawarliśmy łącznie 13 umów opiewających na kwotę 1 872 004 zł. Są wśród nich również 3 projekty o łącznej wartości 561 250 zł realizowane przez małopolskich harcerzy.

20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze 20220625 harcerze
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj