Wojewoda małopolski Łukasz Kmita: Urząd musi być blisko obywatela
2022-06-18

W sobotnim programie „Tu Małopolska” na antenie Radia Kraków gościł wojewoda małopolski Łukasz Kmita. W rozmowie z redaktorem Wojciechem Jakubowskim poruszano takie tematy jak: organizacja „Sobót paszportowych”, przywracanie połączeń autobusowych w naszym województwie, działania kontrolne w DPS w Jordanowie oraz przygotowania na ewentualność wystąpienia powodzi i podtopień w Małopolsce.

- Cały czas staramy się, aby wszyscy klienci Urzędu Wojewódzkiego mogli być zadowoleni; w taki sposób organizujemy pracę Urzędu, aby obywatele, którzy mają konieczność wyrobienia paszportu, mogli z tego skorzystać także w sobotę. (…) To kolejna, trzecia już „sobota paszportowa” - nie tylko w Krakowie w Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Sebastiana, ale także w Tarnowie w delegaturze na al. Solidarności i w Nowym Sączu na ul. Jagiellońskiej – tam czekamy dzisiaj na wszystkich aż do godz. 15.00 – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

- Staramy się udoskonalać nasze działania. Będziemy chcieli, aby wprowadzić w całym województwie możliwość rezerwacji internetowej. Przypomnę także, że Urząd staje się coraz bardziej otwarty na samorządy. Dzięki inicjatywie pana posła Władysława Kurowskiego, pana burmistrza Jarosława Szlachetki i także przy wsparciu starosty powiatu myślenickiego – otworzyliśmy kolejny, dodatkowy punkt paszportowy w Małopolsce w Myślenicach. Zadeklarowałem także otwarcie dodatkowego jeszcze jednego punktu paszportowego w Suchej Beskidzkiej, ale także o dodatkowy punkt paszportowy starają się mieszkańcy i władze powiatu miechowskiego – i tu jesteśmy otwarci. (…) Urząd musi być blisko obywatela i takie zasady ma Prawo i Sprawiedliwość. I takie zasady realizujemy także w ramach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego - kontynuował przedstawiciel rządu w terenie.

Dostęp do komunikacji jest dla mieszkańców bardzo ważny. Dlatego tak istotne jest przywracanie zamkniętych lub tworzenie nowych połączeń autobusowych. To pozwala eliminować wykluczenie komunikacyjne. I taki też jest cel rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił dodatkowy nabór wniosków na dofinansowanie w 2022 roku.

- To świetny program, który został zainicjowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jestem pasjonatem transportu i widziałem, jak w latach 90-tych następował stały spadek przewozów PKS. Wiele PKS-ów było prywatyzowanych, upadało, mieszkańcy byli pozbawieni dojazdu do pracy i szkoły. (…) W Małopolsce prawie 200 linii autobusowych już funkcjonuje w tym roku. Ale chcemy więcej. Chcemy, żeby jak najmniej mieszkańców było pozbawionych tak zwanego wykluczenia komunikacyjnego. I dlatego dodatkowy nabór, który trwa do pierwszego lipca. Wniosek mogą złożyć samorządy gminne, powiatowe, Urząd Marszałkowski – i myślę, że jest to niezwykle istotne, bo nie tylko mogą powstać takie linie duże, łączące powiaty, ale także to jest realna szansa na to, żeby połączyć mniejsze gminy, mniejsze wioski – tłumaczył wojewoda Łukasz Kmita.

Nie zabrakło także rozmowy na temat kontroli prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Jak zapewniał wojewoda – działania te są szeroko zakrojone i kompleksowe.

- Powinniśmy bardzo szczegółowo dokonać kontroli. Oczywiście podjąć pewne działania związane z zabezpieczeniem pensjonariuszy, ale jakiekolwiek pójście na skróty jest nieuprawnione. (…) Włączyliśmy przycisk „sprawdzam” w Urzędzie Wojewódzkim – podkreśla wojewoda.

Łukasz Kmita tłumaczył także, że do wyjaśnienia sytuacji zaproponował, aby prowadzenie Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie przejął powiat, czyli jednostka, której ustawowym zadaniem jest tworzenie, prowadzenie i bieżące nadzorowanie domów pomocy społecznej.

Ostatnim z poruszanych zagadnień były kwestie przygotowania do ewentualnych możliwych skutków silnych opadów deszczu. Ukształtowanie terenu w naszym województwie powoduje, że często mamy do czynienia z tzw. powodziami błyskawicznymi. Mając w pamięci chociażby doświadczenia ubiegłego roku, wojewoda polecił przegląd wszystkich procedur i sprzętu, a także zorganizował posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, by szczegółowo omówić wszystkie kwestie dotyczące szeroko pojętego bezpieczeństwa przeciwpowodziowego w Małopolsce.

- Zdecydowałem, że robimy bardzo szczegółowy przegląd działań. Chcemy, aby wszystkie służby państwowe były przygotowane na różny rozwój scenariuszy, także na te ekstremalne wydarzenia pogodowe. Wszyscy mamy w pamięci to, co działo się rok temu w Librantowej, Koniuszowej, ale także podtopienia w Głogoczowie. Dlatego służby państwowe, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicze Straże Pożarne, ale także Wojsko Obrony Terytorialnej – muszą być w pełnej gotowości. Jeżeli zajdzie sytuacja kryzysowa, w której samorządy nie będą w stanie sobie same poradzić, to aparat państwa polskiego, który jest silny, pomoże mieszkańcom, pomoże samorządom – wyjaśniał wojewoda.Całą audycję można wysłuchać tutaj: http://podcasty.radiokrakow.pl/

Foto: Radio Kraków 

Radio_Kraków_wojewoda_ŁK
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj