14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Z 728 deportowanych więźniów wojnę przeżyło 325 osób, zginęły 292, a w przypadku 111 los jest nieznany. W obchodach 82. rocznicy pierwszego masowego transportu Polaków do Auschwitz udział wziął II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– 82 lata temu 728 Polaków usłyszało słowa zastępcy komendanta obozu: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin”. Przejazd z Tarnowa do Oświęcimia oznaczał drogę do fabryki śmierci. Dziś wspominamy jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach polskiego narodu – symbol początku wielkiego dramatu. Nasza pamięć jest głośnym wołaniem: nigdy więcej! – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz złożył kwiaty przy „Ścianie Śmierci” na dziedzińcu bloku nr 11 w byłym obozie Auschwitz, przed znajdującą się na budynku Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – tablicą upamiętniającą pierwszy transport Polaków do Auschwitz oraz przed pomnikiem patrona Uczelni.
Organizatorem obchodów było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło informacji historycznych: www.auschwitz.org