Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków: Wojna trwa. Trzeba być solidarnym
2022-06-09

- W ciągu ostatnich tygodni liczba zakwaterowanych uchodźców w Małopolsce spadła o około 2,5 tysiąca. Część osób wraca do swojego regionu. Wielu Małopolan także ogranicza swoją aktywność wolontariacką. Wiele osób jest już zmęczonych wojną, ale apeluję jeszcze raz. Nie bądźmy obojętni – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita w porannym programie Radia Kraków.

- Cały czas analizujemy sytuację. Mamy dostępne miejsca z puli Urzędu Wojewódzkiego. Jest 10 tysięcy miejsc wolnych, mamy bufor. Nie wiemy jednak, jak sytuacja w Ukrainie się rozwinie. (…) Mamy ciągle bufor zakwaterowania. W razie konieczności są jeszcze rezerwy, możemy uruchomić takie miejsca. Oby do tego nie doszło. Teraz aktywizujemy obywateli Ukrainy w Polsce. Oni powinni podjąć pracę, usamodzielnić się – kontynuował przedstawiciel rządu w województwie.

Wojewoda Łukasz Kmita odniósł się także do procesu nadawania obywatelom Ukrainy przebywającym w Małopolsce numerów PESEL.

- Dzisiejsze dane to 115 300 numerów PESEL. To kilkaset numerów więcej dziennie. (…) Na wydawanie numerów PESEL samorządy otrzymują środki od wojewody. Każdy samorząd, który to robi, otrzymuje opłatę, także za zdjęcia. Obywatele Ukrainy nie ponoszą za to kosztów. Jest to zrobione najlepiej w Europie. Wszyscy odwiedzający Polskę widzą nasze zaangażowanie. Nasze wspólne wysiłki - rządu, samorządu i mieszkańców - znajdują uznanie w międzynarodowych gremiach. To wspólna, solidarna praca wszystkich, głównie mieszkańców i wolontariuszy. Dziękuję za każdy odruch serca – mówi wojewoda.

Rozmawiano także o wsparciu, jakie ze środków rządowych płynie dla małopolskich szpitali.

- Fundusz przeciwko COVID wzmacnia system opieki zdrowotnej. Każdy szpital w Małopolsce to dostał. Pieniądze są na sprzęt niezbędny dla szpitala. Same szpitale decydowały o potrzebach. Inne potrzeby są w Dąbrowie Tarnowskiej, inne w Bochni, inne w Chrzanowie. W Chrzanowie myślą o rozbudowie Oddziału Nefrologii. Część prywatnych operatorów, którzy zajmowali się dializami, nie świadczyła usług na poziomie, o jaki nam chodzi. Wzmacniamy obszary newralgiczne. To będzie służyło wszystkim. Dbamy też o pracowników, którzy w czasie COVID-19 wykazali się wielką determinacją – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-kazdy-jest-zmeczony-nie-badzmy-jednak-obojetni-wojna-trwa-trzeba-byc-solidarnym


20210827 WO w Radiu Kraków
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj