Miliardy dla Małopolski z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych i Odznaczenia dla Samorządów
2022-05-30

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach pierwszej edycji programu do naszego regionu trafiło 1 915 018 024,94 zł na 274 zadania. II edycja to jeszcze lepsze wiadomości dla Małopolski. Tym razem samorządy z naszego województwa otrzymają aż ponad 2,5 mld zł na blisko 400 zadań!

- Zaledwie trzy dni temu obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego, a dziś do samorządów w Małopolsce płynie kolejna doskonała informacja o rekordowych środkach przeznaczonych na ich rozwój. Nie było w historii polskiej odrodzonej samorządności tak ogromnego wsparcia, które pozwala na realizację inwestycji w każdej gminie, każdym powiecie, każdym mieście. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacnia finansowo samorządy, przekazuje środki na rozwój. Chodzi nam o to, aby nowe inwestycje powstałaby zarówno w małych Wietrzychowicach, Łużnej, Wieprzu, Kluczach czy Chrzanowie, jak i Nowym Sączu czy Krakowie. Tego wymaga zrównoważony rozwój, który rząd Premiera Mateusza Morawieckiego realizuje w praktyce każdego dnia – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Chciałbym serdecznie podziękować zarówno Panu Premierowi, naszym Ministrom, jak i Parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. Bez ich zaangażowania w regionach tak ogromne środki rozwojowe nie trafiłyby do naszych małych ojczyzn. To oni – posłowie Prawa i Sprawiedliwości – są w stałym kontakcie z samorządowcami, mieszkańcami i widzą potrzeby lokalnych wspólnot. To posłowie Klubu Parlamentarnego PiS stali się ambasadorami lokalnego rozwoju. I co chcę podkreślić – tak dużego i szerokiego wsparcia nigdy w historii nie było. Co istotne, wiele zadań jest finansowanych w 95 procentach, co oznacza że po stronie nawet małych, biedniejszych gmin udział wkładu własnego jest na bardzo niewielkim poziomie – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Najwyższe dofinansowania
Wśród inwestycji z najwyższym dofinansowaniem w Małopolsce są:
1.    „Budowa kładki pieszo-rowerowej „Kazimierz-Ludwinów”” (inwestycja miasta Krakowa, dofinansowanie: 65 000 000 zł),
2.    „Obwodnica Proszowic – etap II” (inwestycja województwa małopolskiego, dofinansowanie: 61 750 000 zł),
3.    „Modernizacja i budowa infrastruktury drogowo-mostowej: budowa mostu na ul. Kamiennej, budowa i modernizacja chodników oraz oświetlenia w Nowym Sączu” (inwestycja miasta Nowy Sącz, dofinansowanie: 37 000 000 zł),
4.    „Rozbudowa dróg powiatowych nr 2169K w miejscowościach Gaj, Lusina, Libertów” (inwestycja powiatu krakowskiego, dofinansowanie: 31 448 977,62 zł),
5.    Po 30 000 000 zł otrzymają projekty:
- miasta Krakowa: „Budowa Ośrodka Ruczaj - filii Centrum Kultury Podgórze w Krakowie”,
- miasta Tarnowa: „Modernizacja infrastruktury drogowej dla potrzeb organizacji Igrzysk Europejskich 2023 r.”,
- powiatu miechowskiego: „Wykonanie infrastruktury w Parku Technologicznym w Książu Wielkim”.

Tylko do samorządu województwa małopolskiego trafi dofinansowanie w wysokości prawie 84 mln zł, powiat krakowski oraz gminy z tego terenu otrzymają ponad 192 mln zł, zaś miasto Kraków – 100 mln zł, Tarnów – 35 mln zł, a Nowy Sącz – 42 mln zł.

Odznaczenia dla małopolskich samorządowców
Dziś 8 małopolskich samorządowców otrzymało Odznaki Honorowe dla Samorządu Terytorialnego, nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wśród wyróżnionych są:
- starosta krakowski Wojciech Pałka,
- wójt gminy Polanka Wielka Grzegorz Gałgan,
- wójt gminy Koczmyrzów-Luborzyca Marek Jamborski,
- wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł,
- wicestarosta limanowska Agata Zięba,
- wójt gminy Wieprz Małgorzata Chrapek,
 - burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski,
- burmistrz miasta i gminy Wojnicz Tadeusz Bąk.


20220530_polski ład
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj