Powstała z inicjatywy miejscowego organisty Henryka Jankowskiego i początkowo liczyła zaledwie 3 strażaków, którzy dysponowali skromnym wyposażeniem w postaci ręcznej pompy przywiezionej z Pilicy koło Olkusza. Ochotnicza Straż Pożarna w Jerzmanowicach od wieku chroni mieszkańców i spieszy z pomocą wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli m.in.: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Anna Biederman-Zaręba.
- „Bycie strażakiem to nie praca, to służba dla drugiego człowieka. Bycie strażakiem zobowiązuje do poświęcenia się dla społeczeństwa, na rzecz swojej jednostki oraz do pracy nad własną osobą” – takie słowa można przeczytać na stronie internetowej OSP w Jerzmanowicach. Stuletnia historia jednostki potwierdza, że wierność wartościom oraz odpowiedzialność za pełnioną misję są udziałem całej społeczności zgromadzonej wokół OSP w Jerzmanowicach. Gratulując Państwu pięknej rocznicy, chcę jednocześnie życzyć, aby każdy dzień pełnionej służby przynosił poczucie spełnienia i satysfakcji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Doceniając zaangażowanie druhów z OSP, nie tylko kierujemy środki rządowe na doposażanie jednostek, w tym zakup wozów bojowych, ale rząd Premiera Mateusza Morawieckiego uruchomił także świadczenie ratownicze. To realne wsparcie dla strażaków, którzy czynnie uczestniczyli w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn oraz 20 lat w przypadku kobiet – przypomina wojewoda.
Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Jerzmanowicach rozpoczął się mszą świętą polową. Rycerze św. Floriana podziękowali w ten sposób za wszystkie bezpiecznie przeprowadzone akcje. Wspominano także tych, którzy na przestrzeni wieku służyli w jednostce.
Z okazji jubileuszu do OSP w Jerzmanowicach trafił sztandar ufundowany przez miejscową społeczność. Odsłonięto także pamiątkową tablicę.
Źródło: http://www.ospjerzmanowice.pl/o-stowarzyszeniu/historia-osp-jerzmanowice