12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej – pierwszego polskiego uniwersytetu i drugiej po uniwersytecie praskim uczelni w środkowej Europie. W rocznicę tego wydarzenia obchodzimy Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Przez setki lat najstarsza polska uczelnia dowodziła, że mimo wielu przeciwności losu, burzliwych czasów reformacji, wywózek uczonych i pracowników do obozów koncentracyjnych – potrzeba zdobywania wiedzy, nauki o naszej tradycji oraz pokonywania kolejnych barier jest dla nas bezcenna. Uniwersytet Jagielloński łączy wielopokoleniową historię z dynamicznym rozwojem i innowacyjnymi rozwiązaniami. Coroczne, ogromne zainteresowanie rekrutacją świadczy o stale rosnącym poziomie kształcenia i ciekawej ofercie edukacyjnej. Absolwenci osiągający sukcesy na arenie międzynarodowej bezsprzecznie dowodzą renomy Uczelni. Z okazji Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego życzę kolejnych, wielkich dokonań w sferze badań, dydaktyki i nauki oraz realizacji zamierzonych celów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się w katedrze wawelskiej. Przy grobach fundatorów Uczelni – Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły – złożono kwiaty. Następnie w auli Collegium Novum odbyło się posiedzenie Senatu UJ, podczas którego tytuł doktora honoris causa UJ odebrał Wiesław Myśliwski. Urodzony w 1932 roku pisarz jest dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej „Nike”. Do jego najsłynniejszych dzieł należą powieści: „Kamień na kamieniu”, „Widnokrąg” oraz „Traktat o łuskaniu fasoli”.
Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego uświetnił koncert muzyki operowej i operetkowej w Auli Auditorium Maximum UJ. Tradycyjnie w ważnych dla Uczelni chwilach zabrzmiały utwory Stanisława Moniuszki.
Źródło: https://www.uj.edu.pl/kalendarz/-/journal_content/56_INSTANCE_5De61CKaqzOl/10172/150730978