Nowy Szpital w Olkuszu bogatszy o nowoczesny sprzęt
2022-05-10

Transport, leczenie i monitorowanie pacjentów Nowego Szpitala w Olkuszu będzie jeszcze sprawniejsze. Dzięki środkom z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 placówka stanie się bogatsza o nowy ambulans typu C z wyposażeniem i nową windę.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał dzisiaj z prezesem zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o.o. Norbertem Kubańskim i członkiem zarządu Szpitala Jadwigą Piętą-Pietrzyk dwie umowy potwierdzające przyznanie olkuskiej placówce łącznie 1 020 000 zł. W uroczystości udział wziął sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz poseł ziemi olkuskiej Jacek Osuch.

Fundusz Przeciwdziałania COVID-19: doceniamy szpitale z pierwszej linii frontu walki z epidemią
W ramach Tarczy antykryzysowej rząd Premiera Mateusza Morawieckiego utworzył Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Środki, które sumiennie rozdysponowujemy, pomagają odbudować polską gospodarkę, wspierają też szpitale, które były na pierwszej linii frontu walki z pandemią. W ten sposób doceniamy placówki, które solidarnie i w najszerszym zakresie opiekowały się chorymi na COVID-19. Dzisiaj podpisałem umowy, dzięki którym w olkuskim Szpitalu pacjenci będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Nowa winda i specjalistyczny ambulans z wyposażeniem przyczynią się do jeszcze sprawniejszej pracy personelu medycznego. Mieszkańcy korzystający z usług olkuskiego Szpitala będą czuli jeszcze bardziej profesjonalną opiekę. To projekty, które przyniosą długofalowe korzyści. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 to zarówno zakupy specjalistycznej aparatury, jak i zadania związane z instalacjami tlenowymi. Nie ma lepszych inwestycji niż te służące zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców. Właśnie taka idea przyświeca rządowi Prawa i Sprawiedliwości i utworzonemu przez nas Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19– dodaje wiceminister Jacek Osuch.

Prawie 2 mln zł dla Szpitala
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z przedstawicielami Nowego Szpitala w Olkuszu Sp. z o.o. dwie umowy: jedna opiewa na kwotę 520 000 zł i dotyczy wymiany szpitalnej windy, zaś druga na kwotę 500 000 zł i obejmuje zakup wraz z dostawą ambulansu typu C z wyposażeniem.

Nie jest to pierwsze wsparcie z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla tej jednostki. 16 marca 2022 roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał z placówką umowę na rozbudowę instalacji tlenowej o wartości 880 000 zł. To łącznie dofinansowanie na poziomie 1 900 000 zł.

- Ambulans sanitarny będzie w pełni wykorzystywany do ratowania życia i zdrowia pacjentów, którzy będą wymagali transportu międzyszpitalnego. Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o.o. obecnie dysponuje trzema karetkami transportowymi. Ze względu na dużą liczbę wyjazdów transportowych konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie. Niezawodny i dostępny transport medyczny jest ważnym elementem kompleksowości świadczeń medycznych i bezpieczeństwa pacjentów, na którym nam bardzo zależy – mówi prezes zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Norbert Kubański.

- Przyznane szpitalowi środki posłużą również do wymiany jednej z wind szpitalnych w głównym budynku szpitala. Winda, która zostanie wymieniona jest eksploatowana od 30 lat. Nowa winda zapewni pacjentom i personelowi medycznemu niezawodną komunikację pionową wewnątrz budynku. Jest to szczególnie istotne w sytuacji epidemii, kiedy jest konieczność wydzielenie jednej windy tylko dla pacjentów z zakażeniem wirusem COVID-19, jako środka transportu do wyodrębnionych w budynku oddziałów szpitalnych z łóżkami covidowymi – mówi członek zarządu Nowego Szpitala w Olkuszu Jadwiga Pięta-Pietrzyk.

Blisko 52 mln zł dla 35 podmiotów zaangażowanych w walkę z COVID-19
Na podstawie złożonych wniosków budowalnych i zakupowych środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 otrzymało w Małopolsce łącznie 35 podmiotów: 34 szpitale i pogotowie ratunkowe. Suma wsparcia wyniosła 51 944 000 zł. Są to środki na konkretne inwestycje w zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, a także rozwój placówek, które były najmocniej zaangażowane w walkę z COVID-19 – przypomina wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- W szczytowym okresie pandemii Nowy Szpital w Olkuszu zabezpieczał łącznie ponad 100 łóżek dla pacjentów z COVID-19 lub podejrzeniem zakażenia, w tym 8 respiratorowych. Placówka spełniła ważną rolę z systemie opieki nad pacjentami „covidowymi” z regionu. Dziękuję kadrze medycznej za zaangażowanie, odpowiedzialność i determinację w walce o ich zdrowie, a niejednokrotnie również życie – podkreśla wiceminister Jacek Osuch.

Więcej i lepiej dla pacjenta
Nowy Szpital w Olkuszu jest wieloprofilową placówką, która leczy pacjentów w trybie nagłym i planowym. Szpital zatrudnia doświadczoną kadrę lekarską i pielęgniarską, zapewniając dostęp do specjalistycznej diagnostyki i leczenia. W Szpitalu działa całodobowy Szpitalny Oddział Ratunkowy, 12 oddziałów, 32 poradnie specjalistyczne oraz pracownie diagnostyczne: tomografii komputerowej, RTG, USG, mammografii, pracownia diagnostyki kardiologicznej, neurologicznej, endoskopowej.

Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Podpisanie umowy Nowy Szpital Olkusz Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, Nowy Szpital w Olkuszu.2
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj