Pomoc w Małopolsce jest wzorem dla Europy. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w Radiu Kraków
2022-05-02

Pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy oraz Polaków, którzy przyjęli ich pod swój dach; proces nadawania Ukraińcom numerów PESEL oraz obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja – były tematami porannej rozmowy w Radiu Kraków. Gościem redaktora Jacka Bańki był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Polski rząd przygotował wiele działań pomocowych związanych z napływem uchodźców do naszego kraju. W Małopolsce - tylko z pieniędzy będących w dyspozycji premiera Mateusza Morawieckiego - przeznaczyliśmy na wsparcie 132 mln zł. To środki, które gwarantują szybką wypłatę wszystkim hotelarzom oraz osobom prywatnym, które udostępniły uchodźcom miejsce pod swoim dachem, i wypłatę tzw. „startowego”, czyli kwoty 300 zł dla obywatela Ukrainy – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak przekazał wojewoda, samorządom przekazano już 30 mln zł na zakwaterowanie w domach i mieszkaniach prywatnych („40 zł”).

– Jako Polska jesteśmy wzorem. Tydzień temu rozmawiałem godzinę z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Mówiłem premierowi o naszych działaniach. Premier Ukrainy serdecznie podziękował. Pomoc w Małopolsce jest wzorem dla Europy. Dziękuję wolontariuszom i innym, którzy są solidarni z Ukrainą – dodał wojewoda Łukasz Kmita.

Wojewoda poinformował, że w naszym województwie uchodźcom z Ukrainy nadano ok. 105 tys. numerów PESEL. Pomaga w tym 70 pracowników KRUS, KAS i ARiMR.
Proces pomocy jest ciągły. Samorządy mogą liczyć na wsparcie administracji rządowej – zapewnił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kończąc rozmowę, wojewoda Łukasz Kmita zaprosił na obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja.
- To wyjątkowy dzień dla Polaków. To 231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tych trudnych dniach pamiętamy o naszej historii, patriotyzmie, ale pamiętamy też o obywatelach Ukrainy. Odniesiemy się głównie do historii Polski. (…) Zapraszam o 10:00 na Wawel. Potem pochodem przejdziemy na plac Matejki. Około 12:15 złożymy wspólnie kwiaty. W tym roku będzie wyjątkowa sceneria. 50 ułanów na koniach będzie nas prowadziło. Po oficjalnej części zachęcam do zobaczenia pokazu sił mundurowych. Będą różne formacje. Oklaskami podziękujemy tym, którzy dbają o to, żeby Polska była bezpieczna – mówił wojewoda.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy https://www.radiokrakow.pl/audycje/lukasz-kmita-pomoc-w-malopolsce-jest-wzorem-dla-europy-dziekuje-wszystkim-ktorzy-sa-solidarni-z-ukraina


RadioKraków1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj