110-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Statystycznego i III Kongres Statystyki Polskiej
2022-04-26

Centrum Kongresowe ICE w Krakowie gościć będzie przez trzy kolejne dni statystyków z całego kraju. Wszystko w związku z rozpoczynającym się dzisiaj III Kongresem Statystyki Polskiej. W uroczystej inauguracji obrad uczestniczył II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Kongres jest forum, które pozwala w sposób naukowy pochylić się nad najważniejszymi zagadnieniami, takimi jak chociażby zmiany klimatyczne, zmiany w sytuacji społeczno-gospodarczej na świecie czy długoterminowe konsekwencje pandemii COVID-19.

Tegorocznym obradom statystyków towarzyszy także wyjątkowa uroczystość. Mija bowiem 110 lat od utworzenia Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Co więcej, organizacja ta powstała właśnie w Krakowie w 1912 roku. Na jej czele stanął prezes Juliusz Leo, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i jednocześnie ówczesny prezydent Krakowa.

List do uczestników Kongresu skierował prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

- Tak merytorycznie znaczące wydarzenie stanowi znakomitą okazję do uczczenia dorobku pokoleń członków Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Ludzi, którym szerokie horyzonty pozwoliły już ponad 100 lat temu docenić znaczenie statystyki dla rozwoju życia społecznego i gospodarczego. Środowiska, które od początku swego istnienia wnosiło poważny wkład w budowanie Rzeczypospolitej. Z okazji znakomitego Jubileuszu pragnę wyrazić szacunek dla pracy i dorobku wszystkich członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Życzę Państwu wielu kolejnych lat owocnej działalności i prężnego rozwoju. Jestem przekonany, że te życzenia spełnią się z nawiązką, żyjemy bowiem w czasach, które – jak żadne inne wcześniej – potrzebują statystyki – napisał premier w liście odczytanym przez wicewojewodę Ryszarda Pagacza.


Źródło: https://pts.stat.gov.pl/o-pts/historia/

20220426 ICE 20220426 ICE 20220426 ICE 20220426 ICE 20220426 ICE 20220426 ICE 20220426 ICE
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj