Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz wziął udział w tarnowskich uroczystościach uczczenia pamięci zamordowanych w Katyniu w 1940 roku.
Wicewojewoda wziął udział we mszy świętej w intencji ofiar mordu katyńskiego w kościele xx. Filipinów w Tarnowie, a następnie złożył kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się uroczystość patriotyczna.
- Jak mawiał Marszałek Józef Piłsudski „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. 82 lata temu kwiat polskiego społeczeństwa nasączył swoją krwią ziemię katyńską. Zbrodnia, której dokonali sowieci na narodzie polskim nigdy nie zostanie przez nas zapomniana. Takie uroczystości jak ta są symboliczne. To wyraz hołdu i szacunku wobec tych, którzy zginęli, bo byli Polakami. To także lekcja historii dla młodego pokolenia, aby pamiętali i kultywowali pamięć o zamordowanych w katyńskich lasach - mówił Ryszard Pagacz wicewojewoda małopolski.
Więźniów obozu w Kozielsku transportowano przez Smoleńsk i Gniezdowo, a mordowano w Lesie Katyńskim. Osoby uwięzione w obozie starobielskim mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego, a ciała zakopywano w rejonie wsi Piatichatki. Natomiast więzionych w Ostaszkowie przewożono do siedziby zarządu NKWD obwodu kalinińskiego (dziś miasto Twer). Łącznie Sowieci wymordowali ponad 14,5 tys. polskich oficerów. Znalazła się wśród nich także kobieta, ppor. pilot Janina Lewandowska. Śmierci uniknęło 395 osób.
Oprócz oficerów życie straciły także osoby przetrzymywane w więzieniach tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Byli wśród nich oficerowie, policjanci, działacze polityczni i społeczni, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy państwowi. Z dokumentów archiwalnych przekazanych Polsce w latach 90. XX wieku – tzw. listy białoruskiej i ukraińskiej – wiemy, że zamordowano 7305 osób. Co najmniej 1980 z nich zostało pogrzebanych we wsi Bykowania. Spośród nich udało się zidentyfikować tylko kilka.
Ofiarami sowieckiej zbrodni padli nie tylko oficerowie, ale także osoby cywilne. Zbrodnia katyńska przyniosła zagładę elity wojskowej, społecznej i politycznej.
Źródło historyczne: https://krakow.ipn.gov.pl