Inwestycje w gminie Kamionka Wielka z silnym wsparciem rządowym
2022-04-21

- Ponad 17,5 mln zł – to wartość dwóch dużych i potrzebnych zadań realizowanych w gminie Kamionka Wielka. 80% kosztów, czyli ponad 14 mln zł, pokrywają środki rządowe. Obie inwestycje są wyczekiwane przez mieszkańców gminy. Zarówno powstająca Szkoła Podstawowa w Boguszy, jak i hala sportowa w Kamionce Wielkiej to obiekty, które będą wspierać rozwój młodszego pokolenia, a tym samym – rozwój całej gminy. To właśnie z myślą o takich projektach powstał Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych oraz Rządowy Fundusz Polski Ład – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który dziś odwiedził gminę Kamionka Wielka. Wojewodzie towarzyszyli posłowie Arkadiusz Mularczyki i Patryk Wicher, a także senator Wiktor Durlak.

Wójt Andrzej Stanek oprowadził gości po terenie budowy Szkoły Podstawowej w Boguszy. Po zakończeniu inwestycji, której wartość przekracza 8 mln zł, uczniowie i nauczyciele zyskają zupełnie nowe możliwości. Obecnie niemal stu uczniów uczy się w budynku wykorzystywanym także przez Ochotniczą Strażą Pożarną. Zrealizowanie budowy nowej szkoły nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego. Gmina Kamionka Wielka pozyskała na ten cel środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 5 525 000 zł.

- W ramach inwestycji powstanie także przedszkole, sala gimnastyczna i niezbędne zaplecze. To przykład kompleksowego i przemyślanego projektu. Jestem przekonany, że to miejsce będzie tętnić życiem. To ważne, aby nowoczesnych szkół przybywało w Małopolsce, a możliwości kształcenia na najwyższym poziomie były dostępne zarówno w tych większych, jak i nieco mniejszych ośrodkach – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Drugim punktem wizyty był teren budowy hali sportowej w Kamionce Wielkiej. Budynek osiągnął już etap stanu surowego. Jest to olbrzymia inwestycja, której koszt całkowity to ponad 9,3 mln zł. Gmina otrzymała już promesę wstępną z Rządowego Funduszu Polski Ład gwarantującą wsparcie w wysokości 8 500 000 zł. Rządowe środki pokryją zatem 90% kosztów.

Wśród odwiedzonych miejsc był punkt widokowo-rekreacyjny „Czarna Kępica" w Kamionce Wielkiej, skąd można podziwiać panoramę Beskidów oraz Doliny Kamionki i Kotliny Sądeckiej. Wojewoda zwiedził również dawną cerkiew św. Dymitra w Boguszy, która obecnie jest kościołem parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego. Obiekt ten leży na Szlaku architektury drewnianej w województwie małopolskim.

JLF_413620220424 Kamionka i okolice 20220424 Kamionka i okolice JLF_4183JLF_4243JLF_4255JLF_432720220424 Kamionka i okolice 20220424 Kamionka i okolice 20220424 Kamionka i okolice 20220424 Kamionka i okolice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj