Dziś do drzwi Kombatantów i Wdów mieszkających w Małopolsce zapukali wolontariusze. Mieli ze sobą specjalnie przygotowane paczki. W rozwożeniu podarków: paczek żywnościowych, posiłków świątecznych oraz środków ochrony osobistej pomagał wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Już po raz czwarty odbyła się akcja „Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskiego Kombatanta”. To projekt z zakresu pomocy społecznej realizowany przez Stowarzyszenie Odra-Niemen – Oddział Małopolski ze środków Wojewody Małopolskiego przy udziale Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Partnerami akcji są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie i Służba Więzienna w Krakowie.
– Niedawno został rozstrzygnięty pierwszy w tym roku otwarty konkurs Wojewody Małopolskiego dla organizacji pozarządowych na realizację wybranych zadań z zakresu pomocy społecznej. Dotację otrzymało 30 podmiotów. Wśród projektów, do których trafiło dofinansowanie, jest m.in. „Wielkanocna paczka pamięci dla małopolskiego Kombatanta”. To cykliczne już przedsięwzięcie Stowarzyszenia Odra-Niemen – Oddziału Małopolskiego ma szczególny wymiar. Te gesty pamięci są niezwykle istotne dla Kombatantów, szczególnie w okresie Świąt. Pokazuje w ten sposób nie tylko to, że o nich pamiętamy, ale wyrażamy wdzięczność za ich wierność ideałom i zaangażowanie w walkę o wolność naszej Ojczyzny. Niezwykle ważne jest to, że te działania są inicjowane przez ludzi młodych, bo to oznacza, że trwają też ideały, w które wierzyli i wierzą Kombatanci – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Jako młode pokolenie czujemy się w obowiązku dbać i troszczyć się o naszych Kombatantów. Już po raz czwarty z okazji zbliżających się Świąt odwiedzamy naszych Bohaterów. Z miesiąca na miesiąc są oni coraz starsi i słabsi. Ciężko im na dłużej wyjść z domu, dlatego tak ważne jest, żeby o nich nie zapomnieć i odwiedzić ich przed Świętami. Ta paczka to tylko symbol, bo najważniejsza jest pamięć. Sztafeta pokoleń trwa, a dbałość o naszych Kombatantów jest naszym obowiązkiem. Paczki zawierają m.in.: słodycze, kawę i herbatę, wędliny, ciasta, konserwy, makarony, mąkę, cukier, owoce, baranka wielkanocnego i życzenia świąteczne – mówi Tomasz Konturek, który z ramienia małopolskiego oddziału Stowarzyszenie Odra-Niemen koordynuje akcję w województwie małopolskim.
Wykaz podmiotów uprawnionych, którym Wojewoda Małopolski udzielił dotacji na wsparcie realizacji zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób w ramach I otwartego konkursu ofert w roku 2022 dostępny jest TUTAJ