30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chorwacją i Polską
2022-04-09

Łączy nas członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, podobnie spoglądamy na znaczenie współpracy regionalnej – właśnie mijają trzy dekady od kiedy nawiązaliśmy stosunki dyplomatyczne. Współpracę pomiędzy Polską i Chorwacją – bo o niej mowa – świętowano dzisiaj w Małopolsce.

- Współpraca między narodami, która odbywa się na wielu płaszczyznach, w tym: kulturalnej, naukowej czy gospodarczej, stanowi fundament wzajemnego poznania. To zaś pozwala budować wspólne inicjatywy, które przynoszą korzyści zarówno lokalnie, jak i w szerszym ujęciu. Mając za sobą trzydzieści lat relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Chorwacją, jesteśmy świadomi tego, jak wiele możemy wspólnie zdziałać w kolejnych latach, szczególnie że aktualna sytuacja uświadamia nam po raz kolejny jak bardzo potrzebna jest spójność i solidarność działań - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Z okazji tej wyjątkowej rocznicy, wojewoda wydał uroczysty lunch dla delegacji chorwackiej. Wśród znamienitych gości znaleźli się między innymi: minister spraw zagranicznych i europejskich Republiki Chorwacji dr Gordan Grlić Radman, ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidošević, attaché w Ambasadzie Republiki Chorwacji w Warszawie Ana Petrinović, konsul honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk, przewodniczący Chorwacko-Polskiej Międzyparlamentarnej Grupy Przyjaźni w Chorwackim Saborze Marko Milanović Litre.
Spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowych działań, ale także do nakreślenia nowych, możliwych obszarów współpracy.

Późnym popołudniem, w Filharmonii Krakowskiej odbył się też koncert upamiętniający 30. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. Słynny utwór „Le quattro stagioni” (Cztery pory roku), Antoniego Vivaldiego wykonali wspólnie: Martin Krpan z Chorwacji oraz Zespół Instrumentalny Filharmoników Krakowskich.

Wydarzenie swoim patronatem objął minister spraw zagranicznych i europejskich Republiki Chorwacji dr Gordan Grlić Radman, który osobiście uczestniczył w koncercie. Obecni byli także przedstawiciele parlamentu polskiego i chorwackiego, krakowskiego korpusu konsularno-dyplomatycznego, a także przedstawiciele krakowskich i małopolskich instytucji.


20220409 Chorwacja Wierzynek 20220409 Chorwacja Wierzynek 20220409 Chorwacja Wierzynek 20220409 Chorwacja Wierzynek 20220409 Chorwacja Wierzynek 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja 20220409 Filharmonia Chorwacja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj