W Panteonie Narodowym w kryptach kościoła Świętych Piotra i Pawła w Krakowie spoczęły prochy śp. Prof. Krzysztofa Pendereckiego. Ostatnie pożegnanie kompozytora i dyrygenta odbyło się przy akompaniamencie utworów zmarłego artysty.
W uroczystości udział wzięli: prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego dr Jarosław Sellin, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz prezydent Krakowa prof. dr hab. Jacek Majchrowski, a także przedstawiciele kultury oraz licznie przybyli miłośnicy dorobku artystycznego śp. Krzysztofa Pendereckiego.
– Krzysztof Penderecki był wybitnym twórcą. Jego śmierć to ogromna strata – dla Krakowa, dla Polski, dla całego świata kultury i sztuki. Wielki talent Krzysztofa Pendereckiego na stałe zapisał się na kartach historii muzyki. Jego utwory w wykonaniu wybitnych wirtuozów i najsłynniejszych orkiestr uświetniają wielkie produkcje filmowe i wzniosłe wydarzenia. Na całym świecie odbywają się festiwale i konkursy Jego imienia. Dzieła Mistrza i pamięć o Nim pozostaną z nami na zawsze – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Jak mówił śp. Jan Paweł II, „muzyka podnosi intensywne i głębokie emocje, a swoim czarem wywiera ogromny wpływ”. Muzyka Krzysztofa Pendereckiego wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń. Naszym obowiązkiem jest dbać o Jego spuściznę – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Urna z prochami kompozytora została przeniesiona do Panteonu Narodowego z bazyliki św. Floriana, gdzie rozpoczęły się uroczystości. Po części ceremonii przeznaczonej dla rodziny i najbliższych ulicami Krakowa przeszedł kondukt żałobny. W południe rozpoczęła się msza w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak.
Podczas ceremonii zabrzmiały utwory Zmarłego w wykonaniu m.in. Chóru Filharmonii Narodowej oraz Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietty Cracovia.
Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku w Kraskowie. Miał 86 lat. Ze względu na sytuację epidemiczną i powody rodzinne przeniesienie prochów odbyło się w drugą rocznicę śmierci artysty.
Był kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym. Otrzymał pięć nagród Grammy. Otrzymał tytuł doctora honoris causa ponad czterdziestu uniwersytetów, był członkiem honorowym największych akademii artystycznych i naukowych oraz honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.
Więcej: https://penderecki-center.pl/
Źródła zdjęć: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kancelaria Prezydenta RP