Wspólnota zuchów, harcerzy i instruktorów tworzących krakowską chorągiew Związku Harcerstwa Polskiego spotkała się na Rynku Głównym na corocznym wydarzeniu. Święto braci harcerskiej rozpoczął uroczysty apel z udziałem wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.
- „Ramię pręż, słabość krusz, ducha tęż” – te słowa hymnu ZHP nabierają szczególnego znaczenia w ostatnich latach. Wyzwania, z którymi przyszło nam się mierzyć: najpierw epidemia wirusa Sars-CoV-2, a obecnie skutki agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę, zmieniły naszą rzeczywistość. W tych niecodziennych okolicznościach brać harcerska daje wyjątkowe świadectwo, pokazując, że wartości, którymi się kieruje, są zobowiązaniem i drogowskazem do niesienia pomocy wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Zaangażowanie, poczucie współodpowiedzialności i chęć wyciągania dłoni do osób w potrzebie jest nauką czerpaną i kultywowaną przez kolejne pokolenia zuchów, harcerzy i instruktorów. To właśnie ci ostatni, poprzez osobistą postawę i przykład, pełnią szczególną rolę. Za swoją pracę w kształceniu kolejnych pokoleń harcerzy i zuchów pięciu najbardziej zasłużonych instruktorów z krakowskiej Chorągwi zostało wyróżnionych specjalnymi odznaczeniami.
Trzy Brązowe Krzyże Zasługi, nadane postanowieniem Prezydenta RP, oraz dwa Medale Komisji Edukacji Narodowej, odznaczonym przekazał wojewoda małopolski.
- Być odpowiedzialnym za kształtowanie moralności oraz patriotycznej postawy polskiej młodzieży to zadanie wymagające. Jestem przekonany, że współpraca z dziećmi i młodzieżą, a także możliwość towarzyszenia im we wzrastaniu i poszukiwaniu własnego kanonu wartości jest także dla Państwa osobistym spełnieniem. Życzę, aby kolejne lata pracy przynosiły nadal poczucie dobrze wykonywanej pracy i motywowały do dalszych działań. Wyrażam wdzięczność za stałe wsparcie, na które możemy liczyć. Harcerze zdali kolejny egzamin, pracując na krakowskim dworcu i pomagając uchodźcom z Ukrainy - egzamin z solidarności i sprawności działania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Dla wszystkich przybyłych dzisiaj do Krakowa, ZHP Chorągwi Krakowskiej przygotowały specjalny program, z podziałem na grupy wiekowe. Wszystko po to, by nie tylko cieszyć się z możliwości spotkania w szerszym gronie, ale także nawiązywać i wzmacniać przyjaźnie.
Źródło: https://zhp.pl/odkryj/hymn-zhp/