Bezpieczne schronienie dla dzieci z Ukrainy
2022-03-08

– Dzieci z Ukrainy, w tym z ukraińskich domów dziecka, znajdą w Małopolsce bezpieczne schronienie. We współpracy z samorządami przygotowaliśmy dla nich 200 miejsc. Na bieżąco będziemy kontaktować się ze sztabami, które zostały utworzone w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Taki skoordynowany system działań związanych z ewakuacją i ulokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy, w tym z ukraińskich domów dziecka, jest niezwykle ważny. Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci czuły się w Małopolsce bezpiecznie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do Sztabu Ewakuacja Dzieci można zgłaszać wszystkie informacje o przewozie dzieci z Ukrainy – telefonicznie (532-402-575) lub elektronicznie (e-mail: ewakuacjadzieci@mrips.gov.pl). Z kolei Sztab Miejsca dla Dzieci koordynuje bazę miejsc, w których można ulokować całe grupy (tel. 666-383-956, e-mail: miejscedladzieci@mrips.gov.pl).

W Stalowej Woli powstał punkt recepcyjny dla ukraińskich dzieci ewakuowanych z domów dziecka. To miejsce, do którego docierają wszystkie grupy ewakuowane. Tam udzielana jest dzieciom podstawowa pomoc, uzupełniana jest dokumentacja, stamtąd dzieci ruszają do miejsc pobytu w całej Polsce.

– Obserwujemy coraz częstsze i coraz liczniejsze transporty dzieci, dzieci osieroconych, potrzebujących specjalnej opieki, dzieci chorych i niepełnosprawnych. Te grupy są bardzo różnie zorganizowane. Celem naszych działań jest zatem wprowadzenie koordynacji. Skoordynowanie działań jest konieczne w dwóch obszarach – po pierwsze w tym, by dzieci z Ukrainy, które potrzebują ewakuacji, mogły bezpiecznie i w możliwie sprawny sposób dotrzeć do Polski. Po drugie, żeby tutaj zostały zaopiekowane – mówiła na piątkowym briefingu prasowym w Warszawie wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha, która koordynuje działania związane z ewakuacją i rozlokowaniem w Polsce dzieci z Ukrainy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/w-mrips-powstaly-dwa-sztaby-do-ewakuacji-i-rozlokowania-w-polsce-dzieci-z-ukrainy 

200 miejsc dla dzieci 20220308 grafika gov
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj