Konkurs „Samorząd pro familia” ma na celu wyróżnienie gmin wykazujących się szczególnym zaangażowaniem w działania na rzecz rodzin w lokalnej społeczności. – Prezentując dobre przykłady możemy inspirować innych, pokazać, że inwestycja w rodzinę się opłaca. Zachęcam do udziału w konkursie, zgłoszenia będą przyjmowane do końca marca br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Lista inicjatyw, które mogą przyczynić się do uzyskania przez gminę zaszczytnego tytułu „Samorząd pro familia”, jest długa – ogranicza ją w zasadzie tylko pomysłowość władz lokalnych. Karta dużej rodziny dla mieszkańców danego miasta czy miasteczka, darmowe przejazdy dla dzieci i rodziców, łatwiejszy dostęp do mieszkań, a może darmowe lekcje pływania dla uczniów? Przykładów jest wiele.
– W tym roku po raz kolejny pragniemy wyłonić gminy, które na co dzień wyróżniają się konkretnymi działaniami na rzecz rodzin. Takie, w których rodzinom żyje się dobrze, bezpiecznie – gdzie mają warunki do wychowywania dzieci, powiększania rodziny. To absolutnie ogromna wartość. Gorąco zachęcam do udziału w konkursie „Samorząd pro familia”. Na zgłoszenia czekamy do końca marca – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Kto może wziąć udział w konkursie?
Udział w konkursie „Samorząd pro familia” edycja 2022 może wziąć każda gmina. Zgłoszenia będą przyjmowane w 4 kategoriach:
- Gmina wiejska,
- Gmina wiejsko-miejska; gmina miejska do 20 tys. mieszkańców,
- Gmina miejska powyżej 20 tys. do 100 tys. mieszkańców,
- Gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców.
Realizowana przez gminy polityka prorodzinna powinna być kierowana do wszystkich rodzin (m.in. niezależnie od ich statusu materialnego czy społecznego – nie należy jej więc utożsamiać wyłącznie z pomocą społeczną). Powinna mieć ona na celu tworzenie odpowiednich warunków funkcjonowania wszystkich rodzin i przychodzenia na świat dzieci, a także powstawania nowych rodzin. Polityka prorodzinna ma służyć wzmacnianiu rodziny, jak również tworzeniu pozytywnego wizerunku rodziny.
Jak zgłosić się do konkursu?
Formularz zgłoszeniowy – wraz z wypełnioną ankietą oraz opisem długofalowej strategii działań podejmowanych przez samorząd w ramach polityki prorodzinnej – należy przesłać w postaci elektronicznej poprzez udostępniony urzędom gmin system CAS (Centralna Aplikacja Statystyczna).
21 stycznia 2021 r. wszystkie gminy otrzymały mailem szczegółowe informacje o dostępie do Centralnej Aplikacji Statystycznej, za pomocą której należy złożyć wypełniony Formularz zgłoszeniowy do udziału w konkursie „Samorząd pro familia”.
Regulamin konkursu oraz wzór formularza zgłoszeniowego znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Ważne terminy!
Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca br. Zgłoszenia dokonane po tej dacie nie będą uwzględniane.
Ogłoszenie wyników konkursu „Samorząd PRO familia” edycja 2022 i wręczenie nagród oraz wyróżnień nastąpi w maju 2022 r. Organizatorzy konkursu zawiadomią nagrodzone i wyróżnione gminy o dokładnej dacie wręczenia nagród oraz wyróżnień.
„Samorząd pro familia” 2021
Konkurs „Samorząd pro familia” organizowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej po raz drugi. W pierwszej, ubiegłorocznej edycji, do udziału zgłosiło się 236 gmin. Laureatami zostali: Miejsce Piastowe, Pleszew, Boguszów-Gorce, Otwock i Katowice.
Dodatkowo przyznane zostały trzy wyróżnienia, które otrzymały: Sędziszów Małopolski, Grodzisk Mazowiecki oraz Gdynia. Kapituła konkursu wyróżniła również Kępice oraz Nysę.
Partnerem konkursu jest Fundacja Orlen.