Jest największym po Wawelu zamkiem w Małopolsce. Został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Ma formę regularnej, czteroskrzydłowej budowli z dziedzińcem i czterema wieżami. Jedno z najcenniejszych w naszym kraju dzieł wczesnobarkowej architektury rezydencjalno-obronnej, zamek w Nowym Wiśniczu, odwiedzili dzisiaj parlamentarzyści Urszula Rusecka i Józefa Szczurek-Żelazko, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Południowa Polska bogata jest w atrakcje turystyczne. Nasze województwo słynie m.in. z pięknych zamków. Każdy z nich skrywa niepowtarzalną historię. Na wiekowych ścianach otoczonych fortyfikacjami zapisana jest nasza tradycja. Zwiedzając, poznajemy losy naszych przodków. Takie miejsca jak to, Zamek w Nowym Wiśniczu, kształtuje nasze postrzeganie przeszłości i teraźniejszości. Serdecznie zachęcam, by odwiedzić tę budowlę i wraz z przewodnikiem udać się w podróż w czasie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Losy zamku splatają się z historią najpopularniejszych polskich rodów. Każda z rodzin modernizowała go i uświetniała. Podczas potopu szwedzkiego w latach 1655-1660 kosztowności i drogocenne elementy wyposażenia zamku zostały skradzione. W 1831 r. wybuchł pożar, który dokonał zniszczeń. Monumentalny budynek opuszczono. Po II wojnie światowej zamek został upaństwowiony i odrestaurowany.
Do dziś zachwyca bogactwem kompozycyjnym, wielością wątków artystycznych i historycznych, różnorodnością i jakością form stylowych oraz kontekstów kulturowych.
W 2019 r. w ramach programu „Ochrona zabytków” ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczono 370 tys. zł na remont dachu oraz 60 tys. zł na remont konserwatorski wraz z częściową rekonstrukcją muru bastionu wschodniego fortyfikacji.
Więcej informacji: http://zamekwisnicz.pl/ http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/programy-ministra/programy-mkidn-2019/ochrona-zabytkow.php