„Odbudowa, siła i poczucie przynależności". Prezydencja Francji w Radzie UE
2022-02-04

Wraz z 2022 rokiem rozpoczęła się prezydencja Republiki Francuskiej w Radzie Unii Europejskiej. Prezydent Emmanuel Macron określił jej priorytety słowami: „Odbudowa, siła i poczucie przynależności”.

Z okazji objęcia przez Francję prezydencji w Radzie UE w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbył się uroczysty koncert. Orkiestra i chór wykonały utwór słynnego francuskiego kompozytora Hectora Berlioza pt. „Romeo i Julia”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz konsul generalna Francji w Krakowie Anne Schmidt-Riou.

— Półroczny okres prezydencji Francji ma o tyle duże znaczenie, że przypada w wymagającym momencie naszej wspólnotowej drogi. Wydaje się, że receptą na rozwiązanie problemów może być odkrycie na nowo ideałów Ojców Założycieli Unii Europejskiej, a w szczególności bliskiego sercom Francuzów Roberta Schumana. Jestem bowiem przekonany, że w oparciu o aktualne po dziś dzień wartości, które stanowiły fundament zjednoczonej Europy, możemy z nadzieją i zapałem budować naszą wspólnotową przyszłość — wspólnie, odpowiedzialnie, solidarnie, w duchu wzajemnego zrozumienia i szacunku  — mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

— To dla mnie ogromny zaszczyt i wielka przyjemność, że mogę dziś towarzyszyć Pani Konsul i wszystkim Państwu w tym wspaniałym okolicznościowym koncercie. Na najbliższe półrocze życzę wszelkiej pomyślności i efektywnej realizacji celów, jakie postawiło sobie Państwo Francuskie. Niech to będzie owocny czas, obfitujący w nowe doświadczenia i owocujący spełnieniem motta przyświecającego prezydencji: „Odbudowa, siła i poczucie przynależności” — podkreśla wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest kolejno przez wszystkie państwa członkowskie (prezydencja rotacyjna), każdorazowo przez 6 miesięcy, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

W celu zapewnienia kontynuacji działań prowadzonych przez sześciomiesięczne prezydencje wprowadzony został system trio prezydencji, czyli współpracy trzech kolejno po sobie sprawujących prezydencję państw. System ten został wprowadzony w 2009 r. traktatem lizbońskim. Obecna grupa składa się z Francji, Czech i Szwecji.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/prezydencja-w-radzie-ue

koncert prezydencja Francji koncert prezydencja Francji koncert prezydencja Francji koncert prezydencja Francji koncert prezydencja Francji koncert prezydencja Francji
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj